more_horiz
Wiadomości

"Nie ma zgody na stawianie Polski w gronie współsprawców". Piotr Gliński przed Forum Pamięci o Holokauście

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 07:42
- Pamiętamy, kto był sprawcą, a kto nie. Jesteśmy tutaj obecnie po to, żeby o tym jasno mówić. Nie ma zgody na zakłamywanie historii i stawianie Polski w gronie współsprawców - mówił przed Międzynarodowym Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczania Antysemityzmu w Malmoe wicepremier, szef MKDNiS Piotr Gliński.
Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński
Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr GlińskiFoto: PAP/Marcin Obara

Wicepremier Gliński od wtorku przebywa z wizytą w Szwecji. W środę będzie reprezentował Polskę na Międzynarodowym Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczania Antysemityzmu w Malmoe. Polski minister zabierze głos podczas sesji nt. wdrażania strategii i planów działania w walce z antysemityzmem oraz zapewnienia bezpieczeństwa osobom należącym do mniejszości dotkniętych antysemityzmem oraz innymi formami rasizmu i nietolerancji.

1200_Auschwitz_Forum.png
Piotr Gliński: to Niemcy postanowili wyniszczyć naród żydowski, polski i elity innych narodów

- My w zasadzie na tym forum będziemy mówili o tym, jak w Polsce ta pamięć jest przechowywana i zinstytucjonalizowana. My nie musimy, tak jak tutaj się oczekuje od uczestników, zobowiązywać się do czegokolwiek, ponieważ u nas od wielu lat dbamy o tę pamięć. Wiemy, jak ona jest ważna dla Polski, dla naszej tożsamości, ale także dla ludzkości. Inne kraje, faktycznie, muszą się zobowiązywać, bo do tej pory bardzo wiele krajów w niedostatecznym stopniu chyba, mimo warstwy słownej bardzo bogatej, w faktach nie potwierdzały tych różnego typu deklaracji - powiedział dziennikarzom minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Jak mówił, "sama Szwecja jest tego przykładem, bo oni dopiero w przyszłym roku planują zbudowanie czy otwarcie Muzeum Holokaustu". - Podobnie, jak rząd austriacki, z którym od wielu lat prowadzimy rozmowy na temat właściwego upamiętnienia ofiar obozu w Gusen. To idzie w dobrym kierunku, ale spójrzmy, ile lat po wojnie - zwrócił uwagę wicepremier Gliński.

Czytaj także:

Odnosząc się do tego, że forum będzie poświęcone również zwalczaniu antysemityzmu powiedział, że "tu też statystyki wskazują wyraźnie, że w Polsce jest mniej tych incydentów antysemickich". - Oczywiście niedobrze, że w ogóle się spotykamy z takimi zjawiskami - zaznaczył.

Podkreślił, że "dla nas jest jasne, że ten antysemityzm po Holokauście jest nie do zaakceptowania, jest czymś niezrozumiałym, ale my też znamy fakty historyczne i wiemy, kto doprowadził ludzkość do tego punktu". - Może niektórzy twierdzili, że zwrotnego, mam nadzieję, że zwrotnego to znaczy, że nigdy nie będzie powrotu do tego, ale pamiętamy, kto był sprawcą, a kto nie. Jesteśmy tutaj obecnie po to, żeby o tym jasno mówić. Nie ma zgody na zakłamywanie historii i na jakieś zupełnie niezrozumiałe stawianie Polski w gronie współsprawców, bo to jest po prostu nieprawda i my się na to nie będziemy godzili nigdy - podkreślił minister Gliński.

Międzynarodowe Forum Pamięci o Holokauście

Organizatorzy spodziewają się na forum ok. 44 przedstawicieli państw, głównie ambasadorów oraz ministrów.

Auschwitz 1200 Litka.png
Auschwitz. 76. rocznica wyzwolenia więźniów obozu śmierci


Podczas sesji plenarnej otwierającej forum, zatytułowanej "Pamiętaj", podjęta zostanie refleksja nad konsekwencjami zmniejszającej się liczby ocalałych i świadków Holokaustu, ludobójstwem Romów oraz prześladowaniami, na jakie narażone były różne grupy w czasie Holokaustu.

Na stronie forum wskazano, że "społeczność międzynarodowa ma obowiązek pamiętać o Holokauście i zagwarantować, że przyszłe pokolenia zrozumieją jego przyczyny, a także zastanowią się nad konsekwencjami Holokaustu, aby zapobiec powtórzeniu się tych wydarzeń w przyszłości".

Sesja plenarna zamykająca forum odbywać się będzie pod hasłem "Reaguj". Poświęcona została problemowi antysemityzmu, rasizmu i nietolerancji. "Gdziekolwiek je widzimy, musimy zarówno reagować, jak i działać. Końcowa sesja plenarna skupi się na działaniach mających zapewnić realizację zobowiązań przedstawionych na forum oraz na tym, jak możemy połączyć siły, by wzmocnić działania na rzecz pamięci o Holokauście oraz zwalczania antysemityzmu i innych form rasizmu" - napisano na stronie forum.

W styczniu 2020 roku premier Szwecji wystosował do szefów państw i rządów, naukowców, ekspertów i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego z około 50 krajów zaproszenie do udziału w forum, które pierwotnie miało się odbyć w październiku 2020 r., w 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej i wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Była to również 20. rocznica pierwszego Sztokholmskiego Międzynarodowego Forum nt. Holokaustu i powołania Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA). Z powodu pandemii forum zostało przełożone na ten rok. 

dn

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem