"Nie ma zgody na stawianie Polski w gronie współsprawców". Piotr Gliński przed Forum Pamięci o Holokauście
- Pamiętamy, kto był sprawcą, a kto nie. Jesteśmy tutaj obecnie po to, żeby o tym jasno mówić. Nie ma zgody na zakłamywanie historii i stawianie Polski w gronie współsprawców - mówił przed Międzynarodowym Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczania Antysemityzmu w Malmoe wicepremier, szef MKDNiS Piotr Gliński.
2021-10-13, 07:42
Wicepremier Gliński od wtorku przebywa z wizytą w Szwecji. W środę będzie reprezentował Polskę na Międzynarodowym Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczania Antysemityzmu w Malmoe. Polski minister zabierze głos podczas sesji nt. wdrażania strategii i planów działania w walce z antysemityzmem oraz zapewnienia bezpieczeństwa osobom należącym do mniejszości dotkniętych antysemityzmem oraz innymi formami rasizmu i nietolerancji.
Powiązany Artykuł
![1200_Auschwitz_Forum.png](http://static.prsa.pl/images/ac80e8bf-5fcc-4b46-91be-2b1cb45418d7.jpg)
Piotr Gliński: to Niemcy postanowili wyniszczyć naród żydowski, polski i elity innych narodów
- My w zasadzie na tym forum będziemy mówili o tym, jak w Polsce ta pamięć jest przechowywana i zinstytucjonalizowana. My nie musimy, tak jak tutaj się oczekuje od uczestników, zobowiązywać się do czegokolwiek, ponieważ u nas od wielu lat dbamy o tę pamięć. Wiemy, jak ona jest ważna dla Polski, dla naszej tożsamości, ale także dla ludzkości. Inne kraje, faktycznie, muszą się zobowiązywać, bo do tej pory bardzo wiele krajów w niedostatecznym stopniu chyba, mimo warstwy słownej bardzo bogatej, w faktach nie potwierdzały tych różnego typu deklaracji - powiedział dziennikarzom minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.
Jak mówił, "sama Szwecja jest tego przykładem, bo oni dopiero w przyszłym roku planują zbudowanie czy otwarcie Muzeum Holokaustu". - Podobnie, jak rząd austriacki, z którym od wielu lat prowadzimy rozmowy na temat właściwego upamiętnienia ofiar obozu w Gusen. To idzie w dobrym kierunku, ale spójrzmy, ile lat po wojnie - zwrócił uwagę wicepremier Gliński.
- Premier: pamięć o ofiarach Auschwitz stanowi ważną część naszej tożsamości
- "Zbrodnie nie zostały rozliczone ani ukarane". Ziobro w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz
Odnosząc się do tego, że forum będzie poświęcone również zwalczaniu antysemityzmu powiedział, że "tu też statystyki wskazują wyraźnie, że w Polsce jest mniej tych incydentów antysemickich". - Oczywiście niedobrze, że w ogóle się spotykamy z takimi zjawiskami - zaznaczył.
Podkreślił, że "dla nas jest jasne, że ten antysemityzm po Holokauście jest nie do zaakceptowania, jest czymś niezrozumiałym, ale my też znamy fakty historyczne i wiemy, kto doprowadził ludzkość do tego punktu". - Może niektórzy twierdzili, że zwrotnego, mam nadzieję, że zwrotnego to znaczy, że nigdy nie będzie powrotu do tego, ale pamiętamy, kto był sprawcą, a kto nie. Jesteśmy tutaj obecnie po to, żeby o tym jasno mówić. Nie ma zgody na zakłamywanie historii i na jakieś zupełnie niezrozumiałe stawianie Polski w gronie współsprawców, bo to jest po prostu nieprawda i my się na to nie będziemy godzili nigdy - podkreślił minister Gliński.
REKLAMA
Międzynarodowe Forum Pamięci o Holokauście
Organizatorzy spodziewają się na forum ok. 44 przedstawicieli państw, głównie ambasadorów oraz ministrów.
Powiązany Artykuł
![Auschwitz 1200 Litka.png](https://static.prsa.pl/images/85fbb2c8-a94e-4728-ac80-8a9bfcf4a7c0.jpg)
Auschwitz. 76. rocznica wyzwolenia więźniów obozu śmierci
Podczas sesji plenarnej otwierającej forum, zatytułowanej "Pamiętaj", podjęta zostanie refleksja nad konsekwencjami zmniejszającej się liczby ocalałych i świadków Holokaustu, ludobójstwem Romów oraz prześladowaniami, na jakie narażone były różne grupy w czasie Holokaustu.
Na stronie forum wskazano, że "społeczność międzynarodowa ma obowiązek pamiętać o Holokauście i zagwarantować, że przyszłe pokolenia zrozumieją jego przyczyny, a także zastanowią się nad konsekwencjami Holokaustu, aby zapobiec powtórzeniu się tych wydarzeń w przyszłości".
Sesja plenarna zamykająca forum odbywać się będzie pod hasłem "Reaguj". Poświęcona została problemowi antysemityzmu, rasizmu i nietolerancji. "Gdziekolwiek je widzimy, musimy zarówno reagować, jak i działać. Końcowa sesja plenarna skupi się na działaniach mających zapewnić realizację zobowiązań przedstawionych na forum oraz na tym, jak możemy połączyć siły, by wzmocnić działania na rzecz pamięci o Holokauście oraz zwalczania antysemityzmu i innych form rasizmu" - napisano na stronie forum.
W styczniu 2020 roku premier Szwecji wystosował do szefów państw i rządów, naukowców, ekspertów i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego z około 50 krajów zaproszenie do udziału w forum, które pierwotnie miało się odbyć w październiku 2020 r., w 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej i wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Była to również 20. rocznica pierwszego Sztokholmskiego Międzynarodowego Forum nt. Holokaustu i powołania Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA). Z powodu pandemii forum zostało przełożone na ten rok.
dn
REKLAMA