X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nowy lek zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. "Jedyna kombinacja długodziałających przeciwciał"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 16:25
Lek określony symbolem AZD7442, zawierający przeciwciała, zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 lub zgonu z jego powodu - potwierdziła III faza badania klinicznego, które było prowadzone także w Polsce.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Mongkolchon Akesin
chemia badania szczepionka koronawirus laboratorium covid-19 F shutterstock 1200.jpg
Ponowna infekcja możliwa wcześniej niż przypuszczano. Są nowe badania nad reinfekcją COVID-19

Autorzy badania o akronimie TACKLE podkreślają, że AZD7442 jest obecnie jedyną kombinacją długodziałających przeciwciał, która wykazuje korzyści zarówno w zapobieganiu, jak i leczeniu COVID-19.

Trzecia faza badania TACKLE była prowadzona w wielu ośrodkach na świecie - w Brazylii, Czechach, Hiszpanii, Japonii, Meksyku, Niemczech, w Polsce, Rosji, Stanach Zjednoczonych, na Ukrainie i na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Sprawdzano skuteczność i bezpieczeństwo dawki AZD7442 (600 mg) w porównaniu z placebo w leczeniu pozaszpitalnym chorych na COVID-19, co potwierdzono w teście molekularnym (antygenowym lub RT-PCR).

W badaniu wzięło udział 903 pacjentów w wieku 18 lat i więcej, których losowo przydzielono do grupy otrzymującej nowy lek bądź placebo w iniekcjach domięśniowych. 90 proc. badanej populacji miało wysokie ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, m.in. z powodu chorób współistniejących, takich jak choroba nowotworowa, cukrzyca, otyłość, przewlekła choroba płuc lub astma, choroba układu sercowo-naczyniowego lub z powodu immunosupresji.

Okazało się, że lek AZD7442 redukował ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 bądź zgonu (z jakiejkolwiek przyczyny) o 50 proc. w porównaniu z placebo u osób, które miały objawy choroby przez tydzień lub krócej. Odsetek ten wzrósł do 67 proc., gdy pacjenci zostali poddani leczeniu w ciągu pięciu dni od wystąpienia objawów. Lek był generalnie dobrze tolerowany. Obserwacje prowadzono przez 29 dni, ale będą one kontynuowane przez kolejne 15 miesięcy.

"Pozytywne wyniki"

Kierujący badaniem TACKLE prof. Hugh Montgomery z Intensive Care Medicine w University College w Londynie podkreślił, że wciąż istnieje duża potrzeba nowych terapii, takich jak AZD7442, które mogłyby być stosowane do ochrony podatnych populacji przed zachorowaniem na COVID-19 i pomogłyby również hamować rozwój choroby do ciężkiej postaci. - Te pozytywne wyniki wskazują, że wygodnie domięśniowo dawkowany AZD7442 może odegrać istotną rolę w zwalczaniu tej niszczycielskiej pandemii - skomentował prof. Montgomery, cytowany w informacji.

Czytaj także:

AZD7442 jest lekiem zawierającym dwa długodziałające ludzkie przeciwciała monoklonalne - tiksagewimab oraz cilgawimab - uzyskane z limfocytów B od pacjentów, którzy wyzdrowieli z COVID-19.

Przeciwciała te zostały odkryte przez badaczy z Vanderbilt University Medical Center w Nashville w USA. Łączą się one z różnymi rejonami białka kolca wirusa SARS-CoV-2.

Ochrona na 12 miesięcy 

Licencję na lek posiada firma AstraZeneca, która poprzez modyfikację poprawiła skuteczność i wydłużyła czas działania przeciwciał - dzięki temu mogą one potencjalnie zapewniać ochronę na 12 miesięcy po jednorazowej dawce.

W sierpniu 2021 r. AstraZeneca ogłosiła, że - jak wykazała III faza badania PROVENT - lek AZD7442 zmniejsza o 77 proc. ryzyko wystąpienia objawowego COVID-19 w porównaniu z placebo w profilaktyce przedekspozycyjnej (czyli podany przed kontaktem z SARS-CoV-2).

Czytaj także:

W badaniach tzw. przedklinicznych, prowadzonych na modelach zwierzęcych i na hodowlach komórek, przeciwciała długodziałające blokowały przyłączanie się wirusa SARS-CoV-2 do komórek i chroniły przed zakażeniem. Dodatkowe badania in vitro wykazały, że AZD7442 działa również w przypadku najnowszych wariantów wirusa - wariantu Delta i Mu.

AZD7442 jest również badany jako potencjalny lek dla hospitalizowanych pacjentów z COVID-19.

PAP/ jb

Czytaj także

Rośnie liczba dzieci z ciężkimi zakażeniami dróg oddechowych

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 13:20
We wrześniu na grypę zachorowało 370 tys. osób. Coraz częściej spotyka to również dzieci. Do lekarzy każdego dnia trafiają mali pacjenci z ciężkim zakażaniem górnych dróg oddechowych, wywołanym przez tzw. wirus RSV.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska turystyka wychodzi z koronawirusowego dołka. Latem więcej gości krajowych i zagranicznych

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 13:17
Wszystko wskazuje, że pandemiczny zastój w turystyce mamy za sobą - jak podsumowuje tegoroczne lato Główny Urząd Statystyczny, liczba turystów krajowych wzrosła w lipcu br. w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r. o 33,2 proc., a zagranicznych o 26,0 proc.
rozwiń zwiń