Sejmowa komisja przeciwko senackiej poprawce ustawy o cudzoziemcach. "To byłby prezent dla Łukaszenki"

2021-10-13, 16:43

Sejmowa komisja przeciwko senackiej poprawce ustawy o cudzoziemcach. "To byłby prezent dla Łukaszenki"
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: twitter.com/terytorialsi

Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych odrzuciła jedyną merytoryczną poprawkę Senatu wprowadzoną do nowelizacji ustawy o cudzoziemcach. Przewidywała ona, że cudzoziemiec, który przekroczy granicę wbrew przepisom prawa wraz z małoletnim dzieckiem, nie będzie od razu wydalany z Polski.

Negatywne stanowisko do poprawki przedstawił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. Przed komisją tłumaczył, że ten wyłom w przepisach byłby prezentem dla Alaksandra Łukaszenki.

Powiązany Artykuł

1200_ABW_free.jpg
ABW zatrzymała mężczyznę podejrzanego o szpiegostwo. Współpracował z białoruskim wywiadem

Posłuchaj

Maciej Wąsik o negatywnych skutkach proponowanej poprawki (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

W ocenie wiceszefa resortu, gdyby ta poprawka weszła w życie, to wszystkie grupy imigrantów, którzy nielegalnie przekraczają naszą wschodnią granicę, mieliby ze sobą dzieci. Wąsik podkreślił, że polski rząd nie chce doprowadzić do takiej sytuacji, bo jak zaznacza, żaden odpowiedzialny rodzic nie powinien brać w taką drogę dzieci.

Czytaj również:

"Wychodzi naprzeciw bieżącej sytuacji"

Senator Lewicy Gabriela Morawska-Stanecka, uzasadniając poprawkę, przekonywała, że wychodzi na przeciw obecnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i wyeliminuje sytuację, kiedy małe dzieci koczują na granicy ze swoimi rodzicami. Tłumaczyła, że dzięki tej poprawce rodzic, który złoży zażalenie na decyzję o wydaleniu z Polski, będzie mógł przez ten czas być objęty ochroną na terytorium naszego kraju.

Powiązany Artykuł

1200_Sejm_TT.png
Rekordowe poparcie dla PiS, opozycja w tyle. Jest nowy sondaż

Posłuchaj

Gabriela Morawska-Stanecka o proponowanej poprawce do ustawy (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach przewiduje, że cudzoziemiec zatrzymany niezwłocznie po nielegalnym przekroczeniu granicy zewnętrznej Unii Europejskiej, decyzją komendanta placówki Straży Granicznej zostanie zobowiązany do opuszczenia terytorium Polski i objęty czasowym zakazem wjazdu do naszego kraju i Strefy Schengen.

Głosowanie nad poprawkami Senatu zostanie przeprowadzone na posiedzeniu plenarnym Sejmu.

jmo

Polecane

Wróć do strony głównej