Projekt ustawy o budowie zapory na granicy trafił do komisji. Wiceszef MSWiA: konieczna, aby zapewnić ochronę państwa

W Sejmie rozpoczęło się pierwsze czytanie pilnego rządowego projektu ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Przepisami zajmują się dwie połączone komisje - administracji i spraw wewnętrznych oraz obrony narodowej.

2021-10-13, 18:33

Projekt ustawy o budowie zapory na granicy trafił do komisji. Wiceszef MSWiA: konieczna, aby zapewnić ochronę państwa
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Forum/Michal Kosc

Powiązany Artykuł

płot granica FORUM 1200.jpg
Sejm podejmie dziś decyzję ws. zapory na granicy z Białorusią. "Odpowiedź na zagrożenia"

Projekt uzasadnił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. Przedstawiciel rządu wyjaśnił, że podstawowym celem przedsięwzięcia jest skuteczne zabezpieczenie granicy państwowej z Białorusią przed próbami jej nielegalnego przekraczania.

- Przygotowanie i realizacja inwestycji polegającej na budowie bariery, którą będą stanowić urządzenia budowlane wraz z instalacjami oraz infrastrukturą towarzyszącą, w tym elektroniczną i telekomunikacyjną - mówił Maciej Wąsik.

Wiceszef MSWiA powiedział, że od początku bieżącego roku do końca września Straż Graniczna zapobiegła ponad dziewięciu tysiącom prób nielegalnego przekroczenia granicy.

- Z czego osiem tysięcy takich prób podjęto w dwóch ostatnich miesiącach. Przekraczającymi granicę państwową byli najczęściej obywatele Iraku, Afganistanu, Syrii, Rosji, Somalii, Tadżykistanu, Iranu i Turcji - wymienił wiceminister spraw wewnętrznych.

REKLAMA

Wiceminister Wąsik przypomniał, że w ostatnich tygodniach na fragmentach polsko-białoruskiej granicy ułożono spiralne zasieki z drutu ostrzowego, które okazały się niewystarczającym zabezpieczeniem. - Wskazane powyżej okoliczności wymuszają podejmowanie niezwłocznie kolejnych przedsięwzięć, koniecznych, aby zapewnić ochronę granicy państwowej - mówił Maciej Wąsik.

Czytaj także:

- Korzystając z doświadczeń innych państw europejskich, które obecnie lub we wcześniejszych okresach zmagały się z nielegalną emigracją - między innymi Grecji, Hiszpanii, Słowenii czy Węgier - należy stwierdzić, że sprawdzonym i pewnym rozwiązaniem może być budowa na granicy państwowej płotów i ogrodzeń - dodał wiceminister spraw wewnętrznych na posiedzeniu połączonych komisji sejmowych.

REKLAMA

Projekt został wczoraj (12.10) przyjęty przez rząd w trybie obiegowym i tego samego dnia wpłynął do Sejmu.

kp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej