X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wiceszef MSZ: sprawa reparacji wojennych nie została uregulowana

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 12:22
- Gdyby kwestia reparacji wojennych była uregulowana, to mielibyśmy zupełnie inną sytuację i po wojnie, i dziś - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński
Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński Foto: PAP/Piotr Nowak
Powstanie Warszawskie-PAP-1200.jpg
Prof. Żerko o książce niemieckiego historyka: dr Roth uważa, że Berlin powinien zadośćuczynić tej części Europy

Jabłoński na antenie Programu 1 Polskiego Radia był m.in. pytany o kwestię reparacji wojennych oraz o słowa historyka dr. Karla Heinza Rotha, autora książki "Wyparte - odrzucone - odroczone. Niemiecki dług reparacyjny wobec Polski i Europy". Zdaniem tego historyka sprawa reparacji nie jest przedawniona.

Wiceszef MSZ wskazał, że "takie głosy są niezwykle istotne, one pojawiają się coraz częściej". Jak podkreślił, "dziś przede wszystkim konieczne jest uświadomienie zarówno niemieckiej opinii publicznej, ale także i opinii publicznej w innych krajach Europy, jaka jest rzeczywistość".

Posłuchaj
01:11 jablonski.mp3 Wiceszef MSZ o reparacjach wojennych (Sygnały dnia/Jedynka)

Presja publiczna

Jabłoński wyjaśnił, że "wielu obywateli państw Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych żyje w przekonaniu, że skoro wojna zakończyła się prawie osiem dekad temu, to z całą pewnością te sprawy zostały zamknięte". - Kiedy rozmawiałem z Brytyjczykami na ten temat, to byli oni zszokowani faktem, że Niemcy nigdy Polsce za wojnę nie zadośćuczyniły w sposób realny - mówił.

W ocenie Jabłońskiego dużą rolę ma w tej kwestii do odegrania presja publiczna. - Jeśli chodzi o działania dyplomatyczne, to będziemy kontynuować swoje stanowisko i będziemy konsekwentnie wskazywać, że ta sprawa nie została uregulowana - podkreślił. Jak bowiem ocenił, "gdyby ta kwestia została uregulowana, to mielibyśmy zupełnie inną sytuację po wojnie, a także i dziś".

pkur

Czytaj także

Patryk Jaki: Polska już dawno powinna wystosować wniosek o reparacje od Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 18:11
- Musimy sobie wszyscy zdać sprawę z tego, że to nie jest tylko historia. To nie tak, jak niektórzy mówią: zapomnijmy o przeszłości, myślmy tylko o przyszłości. Problem polega na tym, że nie możemy uczciwie rywalizować dziś z wieloma państwami, właśnie ze względu na to, co wydarzyło się w 1939 r. - mówił portalowi wPolityce.pl europoseł Prawa i Sprawiedliwości Patryk Jaki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Krasnodębski o sprawie reparacji wojennych: przejdźmy od słów do czynów

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 10:00
- Ucieszyłbym się, gdyby ambasador Arndt Freytag von Loringhoven napisał, że Niemcy podchodzą poważnie do sprawy zadośćuczynienia za straty wojenne - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Zdzisław Krasnodębski, eurodeputowany PiS.
rozwiń zwiń