Wypłata środków w ramach KPO. Müller: KE nie ma żadnej podstawy prawnej, żeby nie zaakceptować planu
- Komisja Europejska działa bez podstawy prawnej, jeśli chodzi o przedłużanie procedur przyjmowania polskiego Krajowego Planu Odbudowy. To w kompetencji TSUE leży nakładanie kar, jeżeli kraj członkowski nie wykonuje jego wyroków - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.
2021-10-14, 15:40
Na czwartkowej konferencji prasowej Piotr Müller był pytany, czy rząd planuje zlikwidować Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego dopiero wtedy, gdy Komisja Europejska zaakceptuje polski Krajowy Plan Odbudowy i rozpocznie przekazywanie Polsce tych środków.
Powiązany Artykuł
Premier Mateusz Morawiecki: miejsce Polski jest i będzie w europejskiej rodzinie narodów
- Komisja Europejska, która tak często mówi o praworządności, nie ma żadnej podstawy prawnej do tego, żeby nie zaakceptować KPO. W tej chwili KE działa bez podstawy prawnej, jeżeli chodzi o przedłużanie procedur przyjmowania tego planu - powiedział rzecznik rządu. Dodał także, że KE nie ma żadnej podstawy, by "wymuszać jakiekolwiek zmiany w prawie polskim, wykraczającym poza traktaty unijne". - My możemy oczywiście będziemy dyskutować o tym, w jaki sposób pewne reformy będziemy realizować, natomiast w żadne sposób nie może to być pisanie prawa przez organy UE - dodał Piotr Müller.
Rzecznik rządu podkreślił, że kompetencje KE i TSUE są odmienne. - Jeżeli dane państwo członkowskie nie realizuje danego wyroku (red. TSUE), to w takim wypadku TSUE może nałożyć karę. Natomiast Komisja Europejska nie może samodzielnie decydować o takich karach - zaznaczył.
Mateusz Morawiecki przedstawi stanowisko polskiego rządu
REKLAMA
Piotr Müller zapowiedział również, że premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w debacie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu w przyszły wtorek, by przedstawić stanowisko polskiego rządu ws. wyroku TK dotyczącego wyższości prawa krajowego nad unijnym.
- Niestety wiele debat, które przeprowadzane są w ramach organów Unii Europejskich, przeprowadzane jest często pod dyktando pewnych bieżących politycznych sporów, czasami długoterminowych - takie debaty są przeprowadzane również w PE. Tam padają często stwierdzenia, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. PE jest takim organem, w którym emocje polityczne biorą górę nad aspektami merytorycznymi. W takim organie pojawiają się właśnie zarzuty nieprawdziwe - zaznaczył Piotr Müller.
Czytaj także:
- "Najwyższym aktem prawnym jest konstytucja". Jarosław Kaczyński o wyroku TK
- Müller: TK dał granicę, że w zakresie kompetencji niepowierzonych prawo krajowe ma pierwszeństwo
- W związku z tym premier uznał, że jest czas na to, żeby osobiście przedstawić stanowisko polskiego rządu w zakresie nieprawdziwych informacji, które pojawiają choćby w kontekście ostatniego wyroku Trybunału Konstytucyjnego - dodał.
Według Piotra Müllera nieprawdą jest to, że inne państwa członkowskie UE nie podejmowały decyzji podobnych do tej, którą podjął polski TK. Jako przykłady państw, których sądy konstytucyjne takie orzeczenia wydały wskazał Niemcy, Włochy, Francję, Czechy, Rumunię, Danię oraz Hiszpanię. - To przykład różnego rodzaju wyroków, które wprost wskazują na wyższość prawa konstytucyjnego, jeśli dochodzi do kolizji z prawem unijnym. O tym między innymi premier Morawiecki będzie chciał mówić - zaznaczył rzecznik rządu.
REKLAMA
***
W ubiegły czwartek Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją. Niezgodny z ustawą zasadniczą jest także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów.
ng
REKLAMA