Sejm za ustawą o murze na granicy. Rzecznik rządu: powinna jak najszybciej trafić do prezydenta
- Budowa przez kilkaset kilometrów w trudnym terenie zajmie parę miesięcy - mówił rzecznik rządu Piotr Müller pytany, kiedy na granicy polsko-białoruskiej stanie mur. - Mam nadzieję, że nie będzie do niej uchwalonych poprawek, ustawa w te sprawie powinna jak najszybciej trafić do prezydenta - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.
2021-10-14, 19:44
Sejm uchwalił specustawę w sprawie budowy muru na granicy z Białorusią. Dokument ma przyspieszyć proces administracyjny związany z realizacją tej inwestycji. Ustawa przewiduje, że będzie to solidna i wysoka zapora wyposażona w system monitoringu oraz detekcji ruchu. Ustawę poparło 274 posłów, 174 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.
Powiązany Artykuł
Sejm uchwalił ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej
Rzecznik rządu Piotr Mueller wyraził zadowolenie z decyzji Sejmu. Dodał, że czeka teraz na działania ze strony Senatu. Stwierdził, że budowa muru będzie prowadzona na trudnym terenie, dlatego w jego ocenie będzie to proces niekrótki. - Budowa przez kilkaset kilometrów w trudnym terenie zajmie parę miesięcy - tłumaczył Piotr Müller, pytany kiedy powstanie mur.
Posłuchaj
- Nie łudzę się, że Senat wyjątkowo szybko zajmie się tą ustawą. Skorzysta zapewne z możliwie długiego terminu. Chciałbym się zdziwić - wtedy ta ustawa będzie mogła być przyjęta szybciej. Liczę, że nie będą do niej przyjęte poprawki, bo wtedy to pozwoli, aby pan prezydent jak najszybciej mógł dostać tę ustawę do ostatecznego rozstrzygnięcia - powiedział.
Czytaj także:
- Migracyjny szlak przez Białoruś. Tak wygląda przerzut ludzi przez Mińsk
- Migrantom na granicy kończą się wizy. Żaryn: Białorusini ich deportują
- Białoruś nie przyjmie migrantów z UE. Łukaszenka zawiesił umowę o readmisji
Rzecznik rządu podkreślił także, że "polskim obowiązkiem oraz obowiązkiem Polski w Unii Europejskiej, jest zabezpieczanie wschodniej granicy, tym bardziej, że ruchy migracyjne, ta zorganizowana akcja ze strony reżimu Łukaszenki, wspierana przez Federację Rosyjską, może trwać wiele miesięcy, a nawet lat".
REKLAMA
Ogrodzenie za ponad miliard złotych
Na granicy polsko-białoruskiej powstanie bariera, którą będą stanowić urządzenia budowlane wraz z instalacjami i infrastrukturą towarzyszącą, w tym elektroniczną oraz telekomunikacyjną. Ze względów bezpieczeństwa szczegóły techniczne inwestycji są niejawne. Jej całkowity koszt oszacowano na 1 miliard 615 milionów złotych.
mbl
REKLAMA