Poboży: gdy tylko ktoś na terenie przygranicznym potrzebuje pomocy, SG wzywa zespoły ratownictwa
- To nieprawda, że przebywający w strefie przygranicznej migranci mają utrudniony dostęp do lekarza. Do tej pory zespoły ratownictwa medycznego interweniowały ponad 200 razy, a 90 proc. tych interwencji odbyła się na prośbę Straży Granicznej - przekazał wiceszef MSWiA Błażej Poboży.
2021-10-15, 10:22
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży powiedział, że jego zdaniem polskie służby łączą troskę o bezpieczeństwo państwa z poszanowaniem praw człowieka i humanitarnym podejściem do imigrantów. Gość Programu 3 Polskiego Radia wskazał także, że Straż Graniczna uratowała wielu osobom życie.
Powiązany Artykuł
"Im szybciej uda się wzmocnić zabezpieczenia, tym lepiej". Poboży o budowie muru przy granicy
- Mogę powiedzieć jednoznacznie: gdy tylko ktoś na terenie przygranicznym potrzebuje pomocy, Straż Graniczna wzywa zespoły ratownictwa medycznego, bo - wbrew temu, co próbują tutaj niektórzy mówić o utrudnionym dostępie do lekarzy - jest to nieprawda - powiedział Błażej Poboży.
Dodał, że wielu funkcjonariuszy SG to także wykwalifikowani ratownicy, którzy również pomagają imigrantom, niezależnie od tego - jak zaznaczył wiceminister - że mamy tu do czynienia z przestępstwem, jaki jest nielegalne przekroczenie granicy. - Każdego dnia - gdy jest taka potrzeba - wjeżdża tam, na wezwanie Straży Granicznej, zespół ratownictwa medycznego. Łącznie było to ponad dwieście kilkadziesiąt interwencji, z czego 90 proc. to były interwencje na prośbę Straży Granicznej - poinformował.
Posłuchaj
- Wiele istnień na granicy zostało uratowanych niezależnie od tego, ze dotyczą one sytuacji, gdy ktoś popełnia przestępstwo. Bo nielegalne przekroczenie granicy jest przestępstwem i musimy o tym pamiętać - dodał.
REKLAMA
***
W czwartek Straż Graniczna udaremniła 682 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Funkcjonariusze zatrzymali 8 nielegalnych migrantów i 11 osób, które pomagały w forsowaniu granicy.
Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje. Od sierpnia Straż Graniczna odnotowała niemal 20 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy.
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. 1 października prezydent podpisał rozporządzenie o przedłużeniu stanu wyjątkowego o 60 dni.
REKLAMA
IAR/PR3/PAP
ng
REKLAMA