more_horiz
Wiadomości

Prezydent: laureaci konkursu rozsławiają muzykę Chopina na całym świecie

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 20:39
- Dziękuję laureatom i pianistom konkursu za to, że grali Chopina, rozsławiając jego muzykę i imię na całym świecie - powiedział podczas gali wręczenia nagród XVIII Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina prezydent Andrzej Duda. Prezydent wręczył pierwszą nagrodę i złoty medal zwycięzcy Bruce'owi Liu z Kanady. 
Andrzej Duda podczas  gali wręczenia nagród oraz koncertu laureatów Konkursu Chopinowskiego
Andrzej Duda podczas gali wręczenia nagród oraz koncertu laureatów Konkursu ChopinowskiegoFoto: PAP/Andrzej Lange

Bruce (Xiaoyu) Liu konkurs chopinowski pap 1200.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski. Bruce Liu zwycięzcą, Jakub Kuszlik czwarty

Podczas uroczystości w Teatrze Wielkim w Warszawie prezydent podziękował uczestnikom konkursu i członkom jury. Podkreślił, że choć na temat werdyktu jurorów jeszcze długo będą trwały dyskusje, to nikt nie kwestionuje pierwszej nagrody.

Andrzej Duda powiedział, że muzyka Fryderyka Chopina ma dla Polaków szczególny wymiar. - Kiedy słyszymy tę muzykę, widzimy płynącą Wisłę, widzimy pochylone wierzby, widzimy pola - tak charakterystyczne dla naszego kraju krajobrazy - dodał. Andrzej Duda zaznaczył, że choć Polakom dzieła Chopina przywodzą na myśl rodzime krajobrazy, to wykonawcom tych utworów z odległych krajów mogą przypominać o ich ojczyznach.

- Jestem przekonany, że każdy z nich słyszy swoje i oddaje, grając swoje, interpretując wspaniałe utwory Chopina - powiedział prezydent. - Dzisiaj pobrzmiewa w nich być może rozszalały ocean, na którym żeglarze walczą o przetrwanie swojej łodzi, być może gdzieś wysokie szczyty, gdzieś w dalekich górach, szumi wiatr w drzewach, których w Polsce nie ma - zaznaczał Andrzej Duda.

Czytaj także:

Podsumowując swoje wystąpienie, pogratulował raz jeszcze laureatom i pianistom i podziękował za to, że "grali Chopina, rozsławiając jego muzykę i imię na całym świecie".

W nocy ze środy na czwartek ogłoszono wyniki XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady zajął I miejsce. Drugie miejsce w Konkursie Chopinowskim zajęli ex aequo Alexander Gadjiev reprezentujący Włochy i Słowenię oraz Kyohei Sorita z Japonii. Laureatem trzeciego miejsca jest Martin Garcia Garcia z Hiszpanii, czwartą nagrodę otrzymali ex aequo Japonka Aimi Kobayashi oraz Polak Jakub Kuszlik. Na piątym miejscu uplasowała się Leonora Armellini z Włoch, a szóste miejsce zajął JJ Jun Li Bui reprezentujący Kanadę.

Minister kultury: poziom pianistyczny był chyba najwyższy w historii

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński powiedział podczas gali wręczenia nagród, że tegoroczne zmagania pianistów zapisały się złotymi zgłoskami w historii Polski i światowej muzyki.

Wicepremier podkreślił, że tegoroczna edycja konkursu była wyjątkowa pod wieloma względami, między innymi z uwagi na - jak ocenił - "chyba najwyższy w historii poziom pianistyczny". Minister Piotr Gliński zauważył też, że rekordowa była także oglądalność i słuchalność konkursu - na całym świecie zmagania śledziło kilkadziesiąt milionów słuchaczy.

Nagroda specjalna Polskiego Radia

Nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie mazurków otrzymał Jakub Kuszlik. Nagrodę tę wręczyła laureatowi prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. Mówiła o wielkiej radości i dumie z faktu, że nagroda za mazurki przypadła pianiście z Polski.

Prezes Polskiego Radia zaznaczyła, że jury miało trudne zadanie z wyborem laureata tej nagrody. - Tegoroczny poziom był bardzo wysoki, bardzo było trudno jury wybrać tego najlepszego artystę, ale myślę, że Jakub Kuszlik to jest ten zasłużony zwycięzca nagrody za mazurki - powiedziała Agnieszka Kamińska, dodając, że mazurki są uosobieniem polskości.

Prezes Polskiego Radia zauważyła, ze tegoroczny Konkurs Chopinowski cieszył się ogromnym zainteresowaniem odbiorców. Zwróciła uwagę, że publiczność odznaczała się wyjątkowym entuzjazmem, z uwagą śledziła konkurs i rozstrzygnięcia oraz prowadziła zagorzałe dyskusje. - To znaczy, że muzyka poważna, zwłaszcza muzyka Chopina, porywa w Polsce, ale i na świecie - powiedziała Agnieszka Kamińska. Zauważyła przy tym, że Polskie Radio od samego początku, bo od 1927 roku, transmituje Konkursy Chopinowskie.

bartos/kp

Zobacz także

Zobacz także