more_horiz
Wiadomości

Napięta sytuacja na granicy z Białorusią. Powstało 139 km płotu

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 19:10
- Wojsko zbudowało 139 kilometrów płotu wzdłuż polsko-białoruskiej granicy. Ma to pomóc w powstrzymaniu prób nielegalnego przekraczania granicy - poinformował rzecznik 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej major Marek Nabzdyjak.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: twitter.com/@Straz_Graniczna

Na tym obszarze przygotowano też ponad 160 kilometrów innego rodzaju zabezpieczeń i 250 kilometrów siatki chroniącej zwierzęta. Jak dodaje mjr Nabzdyjak, polscy żołnierze aktywnie biorą udział również w patrolach przy granicy. Zadania wsparcia funkcjonariuszy Straży Granicznej wykonuje ponad 5,5 tysiąca żołnierzy. Na granicy znajduje się aktualnie 818 posterunków ochronnych.

Posłuchaj
00:50 11363970_1 (1).mp3 Powstało już 139 km płotu na granicy polsko-białoruskiej (Karol Surówka/IAR)
granica żołnierze free tt 1200.jpg
Ochrona granicy polsko-białoruskiej. Szef MON: ponad 7,5 tys. żołnierzy wspiera służby MSWiA

Przekraczanie granicy

W weekend polskie służby odnotowały dwie próby masowego przekraczania granicy polsko-białoruskiej - w sobotę do Polski próbowała się dostać grupa siedemdziesięciu osób, w niedzielę - sześćdziesięciu. Osoby przekraczające granicę rzucały kamieniami w polskich funkcjonariuszy i używały kijów. Dwóch żołnierzy zostało rannych, opuścili już szpital. Według polskich funkcjonariuszy akcje te zostały zorganizowane przez białoruskie służby, żołnierze w cywilu przecinali nawet zasieki, by migranci mogli przejść. - Sterują migrantami, którzy w zwiększonych grupach próbują forować granicę polsko-białoruską. Te próby oczywiście są niwelowane - mówi major Marek Nabzdyjak.

Jak informuje Straż Graniczna, wobec grup, które próbowały przekroczyć granicę, polskie służby użyły gazu łzawiącego. Ostatecznie migrantom nie udało się dostać do Polski.

Czytaj także:

W ciągu ostatnich trzech dni polskie służby odnotowały 1300 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od początku roku - 25 tysięcy. Około dwóch tysięcy migrantów zostało zatrzymanych, w ośrodkach dla uchodźców przebywa teraz 1700 osób.

Od początku września w powiatach graniczących z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Według polskich, litewskich i łotewskich władz oraz przedstawicieli Komisji Europejskiej reżim Alaksandra Łukaszenki umyślnie sprowadza do swojego kraju migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu. Osoby te w zamian przekazują swoje oszczędności. Władze w Mińsku przewożą później migrantów na granice Unii Europejskiej. Tam siłowo wypychani są za polską granicę.

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem