TSUE nakłada karę pieniężną na Polskę. Sebastian Kaleta: to uzurpacja i szantaż
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 mln euro dziennie w związku z przepisami dotyczącymi Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. - To uzurpacja i szantaż - stwierdził wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Sebastian Kaleta.
2021-10-27, 13:35
Polska, z uwagi na to, że nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych, odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, została zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 mln euro dziennie - podał TSUE w komunikacie.
Powiązany Artykuł
Spór z TSUE. Daily Telegraph: Polacy mają prawo domagać się, by zasady w UE były stosowane jednakowo
W komunikacie przekazano, że poszanowanie środków tymczasowych zarządzonych 14 lipca 2021 roku jest konieczne, aby uniknąć poważnej i nieodwracalnej szkody dla porządku prawnego Unii oraz wartości, na których opiera się Wspólnota, w szczególności wartości państwa prawnego.
"TSUE lekceważy konstytucję i wyroki TK"
Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, odnosząc się do postanowienia, napisał, że "TSUE kompletnie lekceważy i ignoruje polską konstytucję i wyroki TK".
"Działa poza kompetencjami i nadużywa instytucji kar pieniężnych i środków tymczasowych. To kolejny etap operacji mającej oderwać od Polski wpływu na ustrój naszego państwa, to uzurpacja i szantaż" - napisał na Twitterze wiceminister.
REKLAMA
KE domagała się kary
Powiązany Artykuł
Hiszpania boryka się z orzeczeniem TSUE. Nałożona kara wynosi już ponad 53 mln euro
Komisja Europejska wystąpiła do Trybunału, w ramach postępowania w przedmiocie środków tymczasowych, z wnioskiem o zarządzenie wobec Polski szeregu środków tymczasowych. Postanowieniem 14 lipca 2021 roku wiceprezes Trybunału uwzględniła wszystkie wnioski Komisji do czasu wydania ostatecznego wyroku.
- "My też zamkniemy trybunał niesprawiedliwości międzynarodowej". Protest związkowców pod TSUE
- Zbigniew Kuźmiuk: w UE są państwa pierwszej i drugiej kategorii
Ustaliwszy, że Polska nie zastosowała się do zobowiązań wynikających dla niej z tego postanowienia, 7 września Komisja wystąpiła z wnioskiem o nałożenie na Polskę dziennej okresowej kary pieniężnej w wysokości niezbędnej, aby skłonić ją do jak najszybszego zapewnienia skuteczności środków tymczasowych zarządzonych w postanowieniu.
Polski wniosek oddalony
Powiązany Artykuł
KE czeka z uruchomieniem mechanizmu warunkowości. Potwierdziła to Ursula von der Leyen
Polska, uznawszy, że po wydaniu postanowienia z dnia 14 lipca tego roku nastąpiła zmiana okoliczności, złożyła wniosek o uchylenie tego postanowienia. Postanowieniem z dnia 6 października wiceprezes Trybunału oddaliła wniosek zgłoszony przez Polskę.
REKLAMA
W wydanym dziś postanowieniu wiceprezes Trybunału zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji okresowej kary pieniężnej w wysokości miliona euro dziennie, licząc od dnia doręczenia Polsce tego postanowienia do dnia, w którym to państwo członkowskie wypełni zobowiązania wynikające z postanowienia z dnia 14 lipca 2021 roku lub - w braku zastosowania się do tego postanowienia - do dnia wydania ostatecznego wyroku.
fc
REKLAMA