Budowa zapory na granicy. Wąsik: będzie wysoka na 5,5 metra oraz składać się z systemu wież, kamer i perymetrii
Senat rozpatruje specustawę w sprawie budowy zapory na granicy z Białorusią. Ustawa ma przyspieszyć proces administracyjny związany z realizacją inwestycji.
2021-10-27, 14:38
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik pytany był przez senatorów m.in. o szczegóły zapory. Stwierdził on, że będzie ona wysoka na 5,5 metra. Dodał też, że będzie składać się na nią również system wież, kamer i perymetrii.
Powiązany Artykuł
Ochrona granic UE. Szef EPL popiera finansowanie budowy muru za unijne pieniądze
Wiceszef MSWiA przekazał, że zapora znajdzie się na prawie 200 km odcinku granicy. Stwierdził, że na gruncie stabilnym jej konstrukcja będzie cięższa, natomiast lżejsza konstrukcja zostanie ustawiona na gruncie bagiennym i podmokłym.
- Premier Saksonii: potrzebujemy ogrodzeń na granicy. Polska, Litwa i Łotwa powinny otrzymać wszelkie wsparcie
- Ustawa o zaporze na granicy w Senacie. Maria Koc: bez interwencji Sejmu się nie obejdzie
- Zablokowano fora migracyjne na Facebooku. Żaryn: nawoływały do nielegalnych działań
Maciej Wąsik dodał, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zabiega na forum unijnym o rozszerzenie sankcji nałożonych na Białoruś. W jego ocenie tylko twarda polityka wobec Łukaszenki może być skuteczna. Dodał, że jest ona prowadzona. Stwierdził, że jednym z elementów tej twardej polityki jest uszczelnienie granicy.
REKLAMA
Założenia specustawy
Specustawa zakłada, że zapora na granicy z Białorusią będzie solidna i wysoka oraz wyposażona w system monitoringu i detekcji ruchu. Całkowity koszt oszacowano na 1 miliard 615 mln złotych.
Senackie komisje wnioskują o uchwalenie ustawy bez poprawek. Głosowanie nad ustawą ma zostać przeprowadzone jeszcze dziś po zakończeniu debaty.
nj
REKLAMA
REKLAMA