Uzasadnienie postanowienia Sądu Okręgowego ws. Marszu Niepodległości. "Nie spełnia warunków wydarzenia cyklicznego"

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił decyzję wojewody mazowieckiego o rejestracji cyklicznego zgromadzenia Marsz Niepodległości, tym samym uwzględnił odwołanie złożone przez warszawski ratusz w tej sprawie.

2021-10-27, 17:00

Uzasadnienie postanowienia Sądu Okręgowego ws. Marszu Niepodległości. "Nie spełnia warunków wydarzenia cyklicznego"
Obchody Narodowego Święta Niepodległości. Znamy pierwsze szczegóły. Foto: salarko/Shutterstock

Sędzia Sylwia Urbańska, rzecznik ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Warszawie, wyjaśniła, że sąd wskazał na brak spełnienia wszystkich przesłanek zgromadzenia cyklicznego, o których mówi ustawa prawo o zgromadzeniach.

Powiązany Artykuł

marsz niepodległości 1200 shutterstock.jpg
Zmiana ws. Marszu Niepodległości. Sąd przychylił się do odwołania warszawskiego ratusza

Posłuchaj

Sędzia Sylwia Urbańska o uzasadnieniu postanowienia ws. Marszu Niepodległości (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty

Według przepisów aby wydarzenie zostało uznane za cykliczne musi odbywać się nieprzerwanie przez trzy kolejne lata. Natomiast ubiegłoroczny marsz w świetle prawa był nielegalny. Sędzia przytoczyła tu pismo Komendanta Stołecznego Policji, a także prawomocne orzeczenia warszawskich sądów w tej sprawie. - Zatem zgromadzenie z 2020 roku było sprzeczne z przepisami. Jeżeli tak to, jak wskazywał sąd w uzasadnieniu, został przerwany ten ciąg, wymóg trzech kolejnych zgromadzeń żeby spełnić warunek zgromadzenia cyklicznego, dlatego sąd odwołanie uwzględnił i decyzję uchylił - wytłumaczyła sędzia Sylwia Urbańska.

Posłuchaj

Sędzia Sylwia Urbańska: decyzja wojewody nie może się ostać (IAR) 0:15
+
Dodaj do playlisty

Orzeczenie sądu jest nieprawomocne

Poza przepisami powyższej ustawy w postępowaniu sąd ocenił także czy prezydent Warszawy ma legitymację do złożenia odwołania od decyzji wojewody, a także rozpatrzył kwestię wolności zgromadzeń. - Sąd wskazał, że ta wolność nie jest ograniczona i właśnie przepisy ustawy prawo o zgromadzeniach w pewien sposób określają warunki konkretnego zgromadzenia. W tym wypadku sąd uznał, że ta decyzja wojewody nie może się ostać - dodała rzecznik ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Warszawie.

Czytaj także:

Orzeczenie jest nieprawomocne. Uczestnikom postępowania przysługuje możliwość złożenia zażalenia do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Musi zostać złożone w ciągu 24 godzin od momentu wydania postanowienia. Sąd drugiej instancji ma również 24 godziny na rozpoznanie odwołania.

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości zapowiedziało już złożenie zażalenia. Z kolei wojewoda mazowiecki przekazał, że ewentualne dalsze kroki prawne podejmie po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem postanowienia sądu.

ng

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej