more_horiz
Wiadomości

Podziwialiśmy go na scenie, w filmach i kabaretach. Wiesław Gołas - artysta kompletny

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2021 03:00
9 września 2021 roku zmarł Wiesław Gołas, jeden z najbardziej popularnych i lubianych polskich aktorów, znany z takich filmów jak: "Żona dla Australijczyka", "Poszukiwany, poszukiwana", czy seriali "Czterej pancerni i pies" oraz "Kapitan Sowa na tropie". Artysta wszechstronny, którego talent i kunszt aktorski przez wiele lat mogliśmy podziwiać na scenie, w filmie i w kabaretach. Miał 90 lat.
Wiesław Gołas.
Wiesław Gołas.Foto: PAP/Jakub Kamiński

Sympatię widzów Wiesław Gołas zdobył dzięki znakomitym rolom komediowym, choć stworzył też wiele świetnych kreacji dramatycznych. Znany z występów w kabarecie "Dudek" i "Kabarecie Starszych Panów", wykonawca piosenki "W Polskę idziemy". W czasie II wojny światowej działał w ruchu oporu, był członkiem Szarych Szeregów, a następnie wstąpił do Armii Krajowej. Wiesław Gołas w 1987 roku opowiadał w Polskim Radiu, że zawód aktora i sukcesy sceniczne okupione są w jego przypadku ciężką pracą.

Jan Pietrzak 1200.jpg
"Był gwiazdą kabaretu". Jan Pietrzak o Wiesławie Gołasie
Posłuchaj
00:36 11366545_1-wg1.mp3 Wiesław Gołas o trudach zawodu aktora (IAR) 

Wiesław Gołas zagrał w niemal 100 filmach. Częściej odtwarzał role drugoplanowe, znakomicie portretując ciekawe i barwne postacie o wyrazistych charakterach. Występował w niewielkich, ale znaczących epizodach. Popularność, a także uznanie krytyki przyniosła mu tytułowa rola w filmie "Ogniomistrz Kaleń" Ewy i Czesława Petelskich z 1961 roku. W 1987 aktor opowiadał o tej kreacji w wywiadzie dla Polskiego Radia.

Posłuchaj
00:42 11366545_2-wg2.mp3 Wiesław Gołas o swojej roli w filmie "Ogniomistrz Kaleń": chodziłem na boska na śniegu, czołgałem się, wchodziłem do wody, było -20 stopni Celsjusza. 

Wiesław Gołas śpiewał piosenki, do których muzykę i teksty pisali głównie: Wojciech Młynarski, Jerzy Wasowski i Jeremi Przybora Z Wojciechem Młynarskim (zmarł w 2017 roku) Wiesław Gołas wystąpił w 1988 roku na 25. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, podczas koncertu "Róbmy swoje (...)", transmitowanego przez Polskie Radio.

Posłuchaj
00:57 11366545_4-wg3.mp3 Fragment koncertu "Róbmy swoje (...)" na 25. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, w którym wystąpił Wiesław Gołas. 

Artysta został pochowany w grobie rodzinnym na Starych Powązkach w Warszawie. Aktora żegnała między innymi Maja Komorowska.

Posłuchaj
00:30 11366545_3-wg4.mp3 "Zawsze był ponad miarę skromny, do wszystkich odnosił się z wielkim szacunkiem, wrażliwy, ważył słowa". Maja Komorowska pożegnała Wiesława Gołasa. 

Ksiądz Andrzej Chibowski powiedział podczas mszy żałobnej, że aktorowi od lat przyświecała prosta maksyma, którą przytoczył w jednym z ostatnich wywiadów - "trzeba być człowiekiem przyzwoitym". Duchowny dodał, że właśnie ta zasada powinna być dla nas testamentem po zmarłym artyście.

Czytaj także:

Wiesław Gołas urodził się w 1930 roku w Kielcach. W 1954 ukończył warszawską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną i debiutował na scenie Teatru Dolnośląskiego w Jeleniej Górze rolą Papkina w "Zemście" Aleksandra Fredry oraz Walentyna Van Cucka w "Nie trzeba się zarzekać" Alfreda de Musseta.

Od 1955 roku występował w warszawskim Teatrze Dramatycznym, następnie w Teatrze Polskim. Karierę w filmie rozpoczął w 1954 roku, u Andrzeja Wajdy, epizodem niemieckiego żandarma w "Pokoleniu". Był laureatem licznych nagród i wyróżnień. W 1966 roku uhonorowano go Srebrną Maską w plebiscycie "Expressu Wieczornego", a w 2002 - statuetką "Gwiazda Telewizji Polskiej", wręczoną z okazji 50-lecia TVP, za kreacje aktorskie w filmie i teatrze telewizji. W 2000 roku, podczas V Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach, odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd. W 2006 otrzymał Nagrodę Honorową za całokształt twórczości na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia we Wrześni. W 2009 roku odebrał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a w 2020 Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt twórczości. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

paw/

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem