"Kompromisowy w ramach Zjednoczonej Prawicy pomysł". Premier o planach rządu ws. Izby Dyscyplinarnej

- W najbliższych paru miesiącach wykrystalizuje się kompromisowy w ramach Zjednoczonej Prawicy pomysł, który będzie jednocześnie do zaakceptowania dla prezydenta - stwierdził premier Mateusz Morawiecki pytany o rządowe plany likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

2021-10-28, 14:46

"Kompromisowy w ramach Zjednoczonej Prawicy pomysł". Premier o planach rządu ws. Izby Dyscyplinarnej

Powiązany Artykuł

free ursula von der leyen 1200.jpg

- Sądzę, że w najbliższych paru miesiącach wykrystalizuje się kompromisowy - między nami, w ramach Zjednoczonej Prawicy - pomysł, który będzie jednocześnie też akceptowalny dla pana prezydenta - powiedział premier odpowiadając na pytania na konferencji prasowej.

Zaznaczył, że trwają prace nad ustawą w kwestii dotyczącej Izby Dyscyplinarnej SN. - Była ona zresztą przedstawiona już wcześniej na forum rządowym, znacznie zresztą wcześniej niż wyrok (TSUE - red.), który zapadł w lipcu. Prace prowadzone są już od jakiegoś czasu - gdzieś między marcem a kwietniem, najpóźniej w maju - mówił Morawiecki.

W sierpniu wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że zlikwidowana zostanie Izba Dyscyplinarną SN w tej postaci, w jakiej funkcjonuje ona obecnie i "w ten sposób zniknie przedmiot sporu" z UE. Również premier w niedawnej debacie w Parlamencie Europejskim mówił o planach likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

Orzeczenie TSUE

14 lipca 2021 r. Polska została zobowiązana przez Trybunał Sprawiedliwości UE do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego także w kwestiach na przykład uchylania immunitetów sędziowskich.

REKLAMA

Po niespełna dwóch miesiącach, 7 września, Komisja Europejska zdecydowała o zwróceniu się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji w sprawie środków tymczasowych. KE podała wówczas, że uważa, iż Polska nie podjęła wszystkich środków niezbędnych do pełnego wykonania nakazu Trybunału.

W środę TSUE poinformował, że Polska, z uwagi na to, iż nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN, została zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 mln euro dziennie licząc od dnia doręczenia tego postanowienia do dnia zastosowania się do postanowienia z 14 lipca.

Ruch OdNowa RP

Wicepremier Jarosław Kaczyński poinformował, że Prawo i Sprawiedliwość zawarło porozumienie z ruchem OdNowa RP, który będzie wspierał rząd. Członkowie ruchu pozostaną również w klubie parlamentarnym PiS.

Wicepremier Jarosław Kaczyński podkreślił, że oba ugrupowania łączą wspólne cele programowe. Jak powiedział, zawarcie współpracy ma położyć kres "trudnościom" w obozie Zjednoczonej Prawicy. Ruch OdNowa RP powołał wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa oraz politycy związani w przeszłości Porozumieniem Jarosława Gowina.

REKLAMA

Jak mówił Marcin Ociepa, umowa dotyczy między innymi wspólnych list podczas przyszłych wyborów. OdNowa RP otrzyma też stanowiska w rządzie - łącznie w pięciu resortach. Podpisane dziś porozumienie oznacza, że OdNowa RP będzie czwartym koalicjantem w ramach Zjednoczonej Prawicy.
Podczas konferencji Jarosław Kaczyński ujawnił, że częścią umowy koalicyjnej jest nazwisko kandydata na prezydenta Warszawy w 2023 roku.

W sierpniu Marcin Ociepa ogłosił dymisję z funkcji wiceministra obrony w związku z zapowiedzią odwołania z rządu ówczesnego ministra rozwoju Jarosława Gowina. W parlamencie został wówczas przewodniczącym zespołu do spraw bezpieczeństwa i rozwoju "Polska OdNowa" zawiązanego przez byłych posłów Porozumienia.

W ruchu działają również - oprócz Marcina Ociepy - posłowie Anna Dąbrowska-Banaszek, Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek, Andrzej Gut-Mostowy oraz senator Tadeusz Kopeć.

pkur

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej