more_horiz
Wiadomości

Więcej patroli i częstsze kontrole na drogach. Rozpoczęła się tegoroczna akcja "Znicz"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 06:56
- W okresie Wszystkich Świętych należy spodziewać się wzmożonego ruchu na drogach. Dlatego od piątku do 2 listopada policjanci w ramach akcji "Znicz" będą czuwać nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym - poinformował kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Dodał, że na drogi wyjedzie więcej patroli, co też przełoży się na częstsze kontrole.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: DarSzach/shutterstock

Komisarz Robert Opas podkreślił, że w okresie Wszystkich Świętych wiele osób zdecyduje się wykorzystać przedłużony weekend na odwiedzanie grobów swoich bliskich oraz spotkać się z rodziną. - W tym czasie należy spodziewać się wzmożonego ruchu na drogach - powiedział policjant.

Czytaj także:
drogówka 1200 shutt.jpg
Ruszyła akcja "Znicz 2021". Sprawdź, o czym musisz pamiętać

Wskazał, że od piątku rozpoczyna się akcja "Znicz", podczas której policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym. - Na drogi wyjedzie więcej patroli, co też przełoży się na częstsze kontrole - zapowiedział.

- W szczególności policjanci będą reagować na wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu, które są głównymi przyczynami wypadków drogowych, przede wszystkim na przekraczanie dozwolonych limitów prędkości. Zwrócą też uwagę na stan trzeźwości i stan psychofizyczny kierujących pojazdami oraz prawidłowe przewożenie pasażerów - tłumaczył.

Posłuchaj
00:54 11370894_1.mp3 Rusza policyjna akcja "Znicz". Materiał MariuszaPieśniewskiego (IAR)

Organizacja ruchu drogowego

Funkcjonariusz podkreślił, że służby będą pilnować porządku oraz płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych kraju i w okolicach cmentarzy. - Aby usprawnić dojazdy do cmentarzy, wprowadzone zostaną zmiany organizacji ruchu. Warto zapoznać się z nimi jeszcze przed wyjazdem w trasę. Stosowanie się do poleceń i wskazówek policjantów z pewnością ułatwi wszystkim poruszanie się w zatłoczonych rejonach - zaznaczył.

- Bądźmy jednak przygotowani na to, że mimo starań policjantów możemy napotkać utrudnienia. Czasami więc lepiej zrezygnować z własnego pojazdu i pojechać na cmentarz transportem publicznym. Tym bardziej że w wielu miastach zostaną uruchomione specjalne linie kursujące z dużą częstotliwością - podał.

Poinformował również, że zmienna jesienna pogoda wpływa niekorzystnie na warunki podróżowania, w tym widoczność. - Przypominamy kierującym, że w okolicach cmentarzy będzie się poruszało wielu pieszych, również osób starszych, których będzie można spotkać także po zmroku. Natomiast pieszych uczulamy, aby podczas korzystania z drogi mieli na uwadze własne bezpieczeństwo - przypomniał.

Czytaj także:

Czytaj także:
autobusy 1200.jpg
Wszystkich Świętych na drogach. Sprawdź, jak dojechać na cmentarze w największych polskich miastach

Akcja "Nie Zabijaj!"

Kkomisarz Robert Opas powiedział, że w piątek zainaugurowana zostanie akcja informacyjno-edukacyjna "Nie Zabijaj!", która ma na celu uświadomić uczestnikom ruchu, że wszyscy ponosimy odpowiedzialność za bezpieczeństwo. - Akcja jest apelem o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i postępowanie w sposób, który nie powoduje zagrożenia zdrowia i życia innych użytkowników drogi - podkreślił.

- Działania "Znicz" oraz akcja informacyjno-edukacyjna "Nie Zabijaj!" wspierane będą emisją spotu na ekranach firmy Screen Network S.A., rozlokowanych na terenie całego kraju - dodał.

jbt

Zobacz także

Zobacz także