Polacy coraz chętniej instalują fotowoltaikę. Wiceminister klimatu: to najbardziej dynamiczny wzrost w UE
Jak podaje wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska, liczba prosumentów, czyli gospodarstw produkujących własną energię ze źródeł odnawialnych, wzrosła od 2015 roku z około 4 tysięcy do ponad 700 tysięcy. To najbardziej dynamiczny wzrost w Unii Europejskiej.
2021-10-29, 16:51
Powiązany Artykuł
Prezes PiS o Fit for 55: nie ma racjonalnych powodów, by narzucać nam radykalne rozwiązania
Wiceminister przekazał, że tempo wzrostu liczby instalacji fotowoltaicznych w polskich gospodarstwach nie zwalnia.
Ireneusz Zyska zwracał uwagę, że Sejm pracuje nad przepisami, które mają pomóc w utrzymaniu tego tempa wzrostu. - Celem projektu poselskiego jest, by instalacje prosumenckie nadal mogły być przyłączane do sieci - powiedział wiceminister. - Gdybyśmy pozostali przy obecnym systemie rozliczeniowym, istniałoby duże prawdopodobieństwo, że w przyszłym roku wyczerpalibyśmy możliwość mocy przyłączeniowych. My chcemy tymczasem, by była to prawdziwa energetyka obywatelska, realizowana również za trzy, za pięć i za dziesięć lat - powiedział Ireneusz Zyska.
Posłuchaj
Temat odnawialnych źródeł energii omawiany był dziś na posiedzeniu prezydenckiej Rady do spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych w Belwederze.
Zastrzeżenia do "Fit for 55"
Ministrowie, naukowcy i przedsiębiorcy dyskutowali o unijnej inicjatywie "Fit for 55". Jej celem jest obniżenie poziomu emisji dwutlenku węgla we Wspólnocie Europejskiej o co najmniej 55 procent do 2030 roku. W ocenie Ministerstwa Środowiska Polska jest w stanie ten cel osiągnąć, transformacja powinna się jednak odbywać w zrównoważony sposób. Polskie władze krytykują Komisję Europejską między innymi za to, że w strategii "Fit for 55" nie ma mowy o gazie jako paliwie przejściowym. Polska jest również przeciwna temu, by objąć sektory transportu i budownictwa systemem handlu prawami do emisji.
REKLAMA
- "Dotacje i nisko oprocentowane pożyczki". Wsparcie dla rolników zakładających panele słoneczne
- Boom na fotowoltaikę. Na co zwrócić uwagę przy montażu instalacji?
Według doradcy prezydenta Pawła Sałka, przed polskim rządem stoi teraz ważne zadanie negocjacyjne na poziomie unijnym. - Będzie ono dotyczyć konkurencyjności polskiej gospodarki, polskiego sektora wytarzania energii elektrycznej i ciepła, spraw związanych z rolnictwem, z budynkami, z transportem, więc wyzwań jest bardzo wiele. To trudna i złożona tematyka - tłumaczył. - Jednocześnie w tym zmianach trzeba jednak też upatrywać pewnej szansy - dodał.
Za danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Polsce od 2010 do 2018 roku udział paliw stałych w produkcji energii spadł z 87 do 77 procent. W tym samym czasie udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym wzrósł z 7 do 13 procent.
kp
REKLAMA
REKLAMA