more_horiz
Wiadomości

"Śpiew był moją mową, moim życiem". Wspomnienie Teresy Żylis-Gary, legendy polskiej opery

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2021 05:09
28 sierpnia 2021 roku, w wieku 91 lat, zmarła Teresa Żylis-Gara, światowej sławy śpiewaczka operowa, najsłynniejsza polska sopranistka XX wieku. Obdarzona sopranem lirycznym o niezwykłej barwie i możliwościach dramatycznych artystka występowała na największych scenach świata, między innymi mediolańskiej La Scali, londyńskiej Covent Garden, Operze Paryskiej czy nowojorskiej Metropolitan Opera.
Teresa Żylis-Gara (fotografia z 2003 r.)
Teresa Żylis-Gara (fotografia z 2003 r.)Foto: PAP-ADAM HAWAŁEJ

Była popularyzatorką utworów Karola Szymanowskiego, a także cenioną pedagog. Prowadziła mistrzowskie kursy techniki i interpretacji wokalnej w Polsce i za granicą. Od 1980 roku mieszkała na stałe w Monako. Jej repertuar obejmował 24 wielkie role w operach Verdiego, Pucciniego, Straussa i Mozarta. Tylko w Metropolitan Opera zaśpiewała 20 partii w 233 przedstawieniach, co jest do dziś niepobitym rekordem polskim.

Występowała z największymi artystami scen operowych - Pavarottim, Carrerasem, Domingo i Ochmanem, grała w inscenizacjach takich reżyserów, jak Visconti i Zeffirelli. W audycji Programu Drugiego Polskiego Radia w 2016 roku Teresa Żylis-Gara mówiła, że śpiew był jej życiowym powołaniem.

ZOBACZ TAKŻE
Teresa Żylis-Gara PAP 1200.jpg
Wiesław Ochman: słuchanie Teresy Żylis-Gary było mistycznym przeżyciem

- Chciałam śpiewać. To była moja mowa, moje życie, tchnienie, moje wszystko - powiedziała. Jak opowiadała, śpiew była dla niej siłą, pędem, który "pchał ją do przodu".

Posłuchaj
00:28 Teresa Żylis-Gara - śpiew był moją mową (IAR).mp3 Teresa Żylis-Gara: śpiew był moją mową (IAR)

 

Czytaj także:

Podczas jubileuszu 90. urodzin artystki w styczniu 2020 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, śpiewak Wiesław Ochman podkreślił, że Teresa Żylis-Gara podbiła świat opery. - Gdzie pojechałem, do jakiegokolwiek teatru na świecie, to pani Teresa Żylis-Gara tam była. I słyszałem cały czas: "maravilla", "fantastica", "excellente", "wunderbar" - stwierdził.

Posłuchaj
119:06 [ PR2]PR2 (PCM) 18 wrzesień 2021 17_00_37.mp3 Teresa Żylis-Gara i Wiesław Ochman. Koncert gwiazd opery (Koncerty à la carte/Dwójka)

Moniuszko, Chopin, Paderewski

Oprócz ról operowych Teresa Żylis-Gara śpiewała też utwory liryczne, między innymi Stanisława Moniuszki. W 1999 roku w Zamku Ostrogskich w Warszawie odbyła się promocja płyty "Chopin, Paderewski - Pieśni" w wykonaniu Teresy Żylis-Gary przy akompaniamencie Waldemara Malickiego. W rozmowie z Polskim Radiem Teresa Żylis-Gara powiedziała, że nieprzypadkowo zestawiono pieśni Fryderyka Chopina z utworami Ignacego Jana Paderewskiego, ponieważ obaj muzycy są jej szczególnie bliscy. Śpiewaczka podkreśliła też, że ze wszystkich pieśni Chopina najbardziej lubi te liryczne. - Są mi najbardziej bliskie. Bez trudu je odbieram, bez trudu je czuję, jak gdyby to było moje wnętrze - powiedziała.

Posłuchaj
00:27 Teresa Żylis-Gara o twórczości Chopina (IAR).mp3 Teresa Żylis-Gara o twórczości Chopina (IAR)

 

Czytaj także:

W 2016 roku profesor Teresa Żylis-Gara odebrała tytuł doctora honoris causa Akademii Muzycznej w Łodzi, swojej macierzystej uczelni. Ze wzruszeniem dziękowała za wyróżnienie. - Ten dzień, to absolutny zenit moich emocji i wzruszeń - podkreślała. Jak dodawała, to w Łodzi "wszystko się zaczęło". - Pojawiłam się tu jako emigrantka z wileńskiej prowincji pojawiłam. Od razu wiedziałam co dalej: ledwo mieliśmy dach nad głową, to już wówczas myślałam, by zapukać do szkoły muzycznej - wspominała.

Posłuchaj
00:23 Teresa Żylis-Gara o przyznaniu jej tytułu doctora honoris causa Akadamii Muzycznej w Łodzi (IAR).mp3 Teresa Żylis-Gara o przyznaniu jej tytułu doctora honoris causa Akadamii Muzycznej w Łodzi (IAR)

 

Honorowa Obywatelka Łodzi

W ubiegłym roku Teresa Żylis-Gara otrzymała Honorowe Obywatelstwo Miasta Łodzi. Zmarła 28 sierpnia 2021. Obecni na mszy żałobnej 10 września w bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi, mówili o niezwykłym talencie i niepowtarzalnym głosie artystki. Wspominali lata, które spędziła w tym mieście, a także karierę na najważniejszych scenach świata. Tak między innymi mówił Waldemar Dąbrowski - dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. Nazwał ją "jedną z najwspanialszych Polek XX w.".

Teresa Żylis-Gara została pochowana w alei zasłużonych łódzkiego cmentarza na Dołach. Maestra występowała na prestiżowych festiwalach muzycznych w Salzburgu, Glyndebourne i Gandawie. Nagrywała dla wielu znanych wytwórni płytowych, takich jak: EMI, Deutsche Grammophon, Harmonia Mundi, a także dla Polskich Nagrań. Teresa Żylis-Gara została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz francuskim Orderem Oficerskim Legii Honorowej. Otrzymała też tytuł doctora honoris causa Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

ms

Zobacz także

Zobacz także