"Śpiew był moją mową, moim życiem". Wspomnienie Teresy Żylis-Gary, legendy polskiej opery

28 sierpnia 2021 roku, w wieku 91 lat, zmarła Teresa Żylis-Gara, światowej sławy śpiewaczka operowa, najsłynniejsza polska sopranistka XX wieku. Obdarzona sopranem lirycznym o niezwykłej barwie i możliwościach dramatycznych artystka występowała na największych scenach świata, między innymi mediolańskiej La Scali, londyńskiej Covent Garden, Operze Paryskiej czy nowojorskiej Metropolitan Opera.

2021-10-30, 05:09

"Śpiew był moją mową, moim życiem". Wspomnienie Teresy Żylis-Gary, legendy polskiej opery
Teresa Żylis-Gara (fotografia z 2003 r.). Foto: PAP-ADAM HAWAŁEJ

Była popularyzatorką utworów Karola Szymanowskiego, a także cenioną pedagog. Prowadziła mistrzowskie kursy techniki i interpretacji wokalnej w Polsce i za granicą. Od 1980 roku mieszkała na stałe w Monako. Jej repertuar obejmował 24 wielkie role w operach Verdiego, Pucciniego, Straussa i Mozarta. Tylko w Metropolitan Opera zaśpiewała 20 partii w 233 przedstawieniach, co jest do dziś niepobitym rekordem polskim.

Występowała z największymi artystami scen operowych - Pavarottim, Carrerasem, Domingo i Ochmanem, grała w inscenizacjach takich reżyserów, jak Visconti i Zeffirelli. W audycji Programu Drugiego Polskiego Radia w 2016 roku Teresa Żylis-Gara mówiła, że śpiew był jej życiowym powołaniem.

Powiązany Artykuł

Teresa Żylis-Gara PAP 1200.jpg
Wiesław Ochman: słuchanie Teresy Żylis-Gary było mistycznym przeżyciem

- Chciałam śpiewać. To była moja mowa, moje życie, tchnienie, moje wszystko - powiedziała. Jak opowiadała, śpiew była dla niej siłą, pędem, który "pchał ją do przodu".

Posłuchaj

Teresa Żylis-Gara: śpiew był moją mową (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Czytaj także:

Podczas jubileuszu 90. urodzin artystki w styczniu 2020 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, śpiewak Wiesław Ochman podkreślił, że Teresa Żylis-Gara podbiła świat opery. - Gdzie pojechałem, do jakiegokolwiek teatru na świecie, to pani Teresa Żylis-Gara tam była. I słyszałem cały czas: "maravilla", "fantastica", "excellente", "wunderbar" - stwierdził.

Posłuchaj

Teresa Żylis-Gara i Wiesław Ochman. Koncert gwiazd opery (Koncerty à la carte/Dwójka) 2:22:56
+
Dodaj do playlisty

Moniuszko, Chopin, Paderewski

Oprócz ról operowych Teresa Żylis-Gara śpiewała też utwory liryczne, między innymi Stanisława Moniuszki. W 1999 roku w Zamku Ostrogskich w Warszawie odbyła się promocja płyty "Chopin, Paderewski - Pieśni" w wykonaniu Teresy Żylis-Gary przy akompaniamencie Waldemara Malickiego. W rozmowie z Polskim Radiem Teresa Żylis-Gara powiedziała, że nieprzypadkowo zestawiono pieśni Fryderyka Chopina z utworami Ignacego Jana Paderewskiego, ponieważ obaj muzycy są jej szczególnie bliscy. Śpiewaczka podkreśliła też, że ze wszystkich pieśni Chopina najbardziej lubi te liryczne. - Są mi najbardziej bliskie. Bez trudu je odbieram, bez trudu je czuję, jak gdyby to było moje wnętrze - powiedziała.

REKLAMA

Posłuchaj

Teresa Żylis-Gara o twórczości Chopina (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także:

W 2016 roku profesor Teresa Żylis-Gara odebrała tytuł doctora honoris causa Akademii Muzycznej w Łodzi, swojej macierzystej uczelni. Ze wzruszeniem dziękowała za wyróżnienie. - Ten dzień, to absolutny zenit moich emocji i wzruszeń - podkreślała. Jak dodawała, to w Łodzi "wszystko się zaczęło". - Pojawiłam się tu jako emigrantka z wileńskiej prowincji pojawiłam. Od razu wiedziałam co dalej: ledwo mieliśmy dach nad głową, to już wówczas myślałam, by zapukać do szkoły muzycznej - wspominała.

Posłuchaj

Teresa Żylis-Gara o przyznaniu jej tytułu doctora honoris causa Akadamii Muzycznej w Łodzi (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Honorowa Obywatelka Łodzi

W ubiegłym roku Teresa Żylis-Gara otrzymała Honorowe Obywatelstwo Miasta Łodzi. Zmarła 28 sierpnia 2021. Obecni na mszy żałobnej 10 września w bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi, mówili o niezwykłym talencie i niepowtarzalnym głosie artystki. Wspominali lata, które spędziła w tym mieście, a także karierę na najważniejszych scenach świata. Tak między innymi mówił Waldemar Dąbrowski - dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. Nazwał ją "jedną z najwspanialszych Polek XX w.".

Teresa Żylis-Gara została pochowana w alei zasłużonych łódzkiego cmentarza na Dołach. Maestra występowała na prestiżowych festiwalach muzycznych w Salzburgu, Glyndebourne i Gandawie. Nagrywała dla wielu znanych wytwórni płytowych, takich jak: EMI, Deutsche Grammophon, Harmonia Mundi, a także dla Polskich Nagrań. Teresa Żylis-Gara została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz francuskim Orderem Oficerskim Legii Honorowej. Otrzymała też tytuł doctora honoris causa Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze