Spotkanie szefa niemieckiej policji z komendantem SG. W planach wizyta na granicy polsko-białoruskiej

W przyszłym tygodniu do Polski przyjedzie szef niemieckiej Policji Federalnej Dieter Romann na spotkanie robocze z komendantem głównym Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomaszem Pragą, w związku z kryzysem migracyjnym. W planach jest ich wspólna wizyta na granicy polsko-białoruskiej.

2021-10-30, 08:07

Spotkanie szefa niemieckiej policji z komendantem SG. W planach wizyta na granicy polsko-białoruskiej
Granica polsko-białoruska. Foto: twitter.com/Straz_Graniczna

Informację o spotkaniu szefa niemieckiej Policji Federalnej (Bundespolizei) z komendantem głównym Straży Granicznej potwierdziła rzecznik SG ppor. Anna Michalska. Dieter Romann do Polski ma przyjechać w przyszłym tygodniu, spotkanie zaplanowano na czwartek.

Powiązany Artykuł

1200 granica funkcjonariusze free.jpg
"Ma przyczynić się do tego, by Łukaszenka został ze swoim własnym problemem". Żółciak o zaporze

- To wizyta robocza. Dotyczy oczywiście sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Strona niemiecka jest jak najbardziej zainteresowana, co się dzieje na tym obszarze, ponieważ - jak wiadomo - głównym celem dla imigrantów są Niemcy - powiedziała ppor. Anna Michalska.

Rzecznik SG zaznaczyła, że obie służby cały czas wymieniają się informacjami, a rozmowy komendanta głównego SG z szefem niemieckiej Policji Federalnej prowadzone są na bieżąco. Zaplanowana wizyta jest jednym z efektów tych rozmów.

Czytaj także:

Ppor. Michalska, dopytywana, czy gen. Tomasz Praga z Dieterem Romannem udadzą się na granicę polsko-białoruską, odparła, że taka wizyta jest planowana. Szefowie obydwu służb mają razem odwiedzić odcinek ochraniany przez Podlaski Oddział Straży Granicznej.

Próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią

Od początku roku polska Straż Graniczna zanotowała ponad 25 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, w tym ok. 15 tys. w samym październiku. Problem nielegalnej migracji cudzoziemców z państw Bliskiego Wschodu, Afryki lub innych regionów przez Białoruś do państw Unii Europejskiej narasta od wiosny. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań władz Białorusi w odpowiedzi na sankcje nałożone na reżim Aleksandra Łukaszenki.

Stan wyjątkowy

Od 2 września, w związku z presją migracyjną, w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Rząd planuje też budowę zapory na odcinku tej granicy.

bf

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej