Nie żyje aktor, satyryk i twórca radiowy Andrzej Zaorski. Miał 79 lat
Zmarł Andrzej Zaorski, aktor, satyryk, twórca słuchowisk radiowych, programów telewizyjnych. Miał 79 lat. Informację potwierdził Polskiemu Radiu brat zmarłego, Janusz Zaorski.
2021-10-31, 18:26
Andrzej Zaorski urodził się 17 grudnia 1942 r. w Piaskach, W 1964 r. ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. 31 stycznia 1965 r. debiutował w warszawskim teatrze Współczesnym.
Powiązany Artykuł
Ludzie kultury, bohaterowie, intelektualiści, duchowni. Wspominamy tych, którzy odeszli
Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, występował także w warszawskich teatrach: Ateneum, Narodowym i Powszechnym. – Był niezwykle pogodnym i ciepłym człowiekiem – wspominał Krzysztof Szuster, prezes Związku Artystów Scen Polskich.
Posłuchaj
Od lat 60. Andrzej Zaorski był związany z Polskim Radiem. Wystąpił w kilkuset słuchowiskach i audycjach. W Programie 3 Polskiego Radia pisał teksty do satyrycznego magazynu "60 minut na godzinę", w którym wspólnie z Marianem Kociniakiem występował też w skeczu "Para-męt pikczers, czyli kulisy srebrnego ekranu". Przygotowywał cykle: "Centralna Kuźnia Młodych", "Przygody radiowych piratów", "Zapiski kłusownika". W latach 70. wraz z bratem Januszem opracowywał radiowy "Kabarecik Reklamowy". Ponadto kreował postacie w Radiowym Teatrze Wyobraźni, między innymi w powieści radiowej "W Jezioranach", gdzie wcielał się w postać najpierw Bolka, a później Edka Jabłońskiego.
Posłuchaj
Andrzej Zaorski w 2006 roku otrzymał Złoty Mikrofon za "wszechstronny talent i umiejętności ofiarowane Polskiemu Radiu". W 2016 roku nagrodzony Splendorem Polskiego Radia.
REKLAMA
Posłuchaj
W rozmowie z Programem 2. Polskiego Radia Janusz Zaorski mówił, że ogromne poczucie humoru brata ułatwiło mu aktorską karierę.
Posłuchaj
Andrzeja Zaorskiego wspominał na antenie Polskiego Radia 24 Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
Posłuchaj
Andrzej Zaorski w 2004 roku przebył udar mózgu, co spowodowało paraliż i znaczne ograniczenie zdolności wysławiania się. Swoje przeżycia opisał w opublikowanej w 2006 roku powieści "Ręka, noga, mózg na ścianie".
REKLAMA
W 2012 roku za zasługi artystyczne i działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Czytaj także:
- "Aktorem zostałem wskutek prowokacji". Wspominamy Krzysztofa Kowalewskiego
- Podziwialiśmy go na scenie, w filmach i kabaretach. Wiesław Gołas - artysta kompletny
- Nie żyje Krzysztof Kiersznowski. "Był cudo człowiekiem"
mbl/kr
REKLAMA