more_horiz
Wiadomości

"Odwiedzając zmarłych, obdarowujemy ich wdzięcznością i modlitwą". Orędzie abpa Dzięgi na Wszystkich Świętych

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2021 22:36
Arcybiskup metropolita szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga mówił w orędziu w przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych, że odwiedzając groby zmarłych, nie tylko ich wspominamy, ale obdarowujemy ich wdzięcznością i modlitwą, a czasami przebaczeniem. Jak podkreślił, zmarli nie mogą już zasłużyć się u Boga, a ich zbawienie jest również zależne od modlitw całego Kościoła.
Abp Dzięga przypomina, że odwiedzając groby zmarłych, nie tylko ich wspominamy, ale obdarowujemy ich wdzięcznością i modlitwą, a czasami przebaczeniem
Abp Dzięga przypomina, że odwiedzając groby zmarłych, nie tylko ich wspominamy, ale obdarowujemy ich wdzięcznością i modlitwą, a czasami przebaczeniemFoto: Piotr Milewski/ Shutterstock

- Modląc się więc o zbawienie wiecznie dla zmarłych, uwielbiamy też Boga za wszystkich świętych. Prosimy także o nasze uświęcenie i przygotowanie się na spotkanie z Panem - mówił arcybiskup Andrzej Dzięga.

znicz free shutterstock 1200.jpg
"Jest darem od Boga". Filozof o czasie, życiu ziemskim i śmierci

Duchowny wskazał, że także szczecińska katedra, świątynia podnoszona z gruzów i wojennych zniszczeń dopiero w latach siedemdziesiątych, także jest cmentarzem. - Tu są doczesne szczątki dawnych książąt pomorskich, tu są pochowani pierwsi metropolici szczecińsko-kamieńscy, a pod posadzką i wokół świątyni ciągle spoczywają liczne szczątki dawnych mieszkańców naszej ziemi - mówił duchowny. - Otaczamy ich wszystkich naszą modlitwą - dodał.

Czytaj także: 

Metropolita szczecińsko-kamieński mówił również, że Uroczystość Wszystkich Świętych jest czasem modlitwy za żołnierzy, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę, zesłańców, ofiar okupacji i obozów koncentracyjnych, ludobójstw oraz komunistycznych represji - osób często bez godnego pochówku. Dodał, że tego dnia Kościół modli się także o miłosierdzie dla ich oprawców.

Arcybiskup Andrzej Dzięga powiedział, że największy smutek powodują mogiły dzieci. - Z najgłębszym smutkiem, a nawet z pewnym przerażeniem, powinniśmy zatrzymywać się z modlitwą o miłosierdzie Boże przy mogiłach, także tych mogiłach symbolicznych, dzieci, które żyły, ale zostały zamordowane przed narodzeniem - mówił metropolita szczecińsko-kamieński.

00:30 dziega - oredzie - 2 .mp3 Abp Dzięga: wiele musimy się jeszcze modlić i pokutować, aby zakończyło się na polskiej ziemi i pośród narodów świata, zabijanie nienarodzonych, traktowane jako sposób rozwiązywania doraźnych problemów osobistych lub rodzinnych (IAR)

Arcybiskup Andrzej Dzięga podkreślił, że krzyż - stawiany na grobach i miejscach pamięci - to symbol nadziei na życie wieczne w Jezusie Chrystusie. - Boże miej miłosierdzie dla nas, dla Polski i całego świata - mówił w orędziu metropolita szczecińsko-kamieński.


mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem