more_horiz
Wiadomości

"OdNowa będzie miała przedstawicieli w kierownictwach pięciu resortów". Marcin Ociepa zdradza szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 07:00
- W połowie listopada zorganizujemy event programowy oraz przedstawimy 16 pełnomocników wojewódzkich - zapowiedział wiceszef MON i prezes stowarzyszenia Marcin Ociepa.
Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa
Wiceminister obrony narodowej Marcin OciepaFoto: Rafał Guz/PAP

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował o zawarciu umowy koalicyjnej ze stowarzyszeniem OdNowa, które założyli byli politycy Porozumienia Jarosława Gowina. Marcin Ociepa przekonywał, że jest usatysfakcjonowany z wyników negocjacji z szefem PiS. - Udało się nam w tych negocjacjach zagwarantować bardzo szeroki, programowy i personalny wpływ na państwo. Będziemy mieć przedstawicieli w kierownictwach pięciu ministerstw, a także w administracji rządowej w terenie - mówił.

PAP Jarosław Kaczyński Marcin Ociepa 1200.jpg
Zjednoczona Prawica z nowym koalicjantem. Prezes PiS: elementem umowy jest kwestia kandydata na prezydenta Warszawy

OdNowa będzie mieć przedstawicieli w kierownictwach resortów: obrony narodowej, rozwoju i technologii, edukacji i nauki, sportu i turystyki oraz rolnictwa i rozwoju wsi. - W związku z tym, że dział "turystyka" będzie częścią ministerstwa sportu, Andrzej Gut-Mostowy będzie wiceministrem sportu i turystyki. Mamy też kandydata na wiceministra rolnictwa - poinformował, zaznaczając, że nie chce mówić o personaliach, gdyż o zmianach będzie informował premier Mateusz Morawiecki.

Marcin Ociepa zaznaczył, że od samego początku negocjacji z PiS sygnalizował, że jego stowarzyszenie ma szersze ambicje i bardziej długoterminowe niż stanowiska. - Chcemy na serio budować niekoncesjonowany ruch społeczny, polityczny, który pozwoli prawicy wygrywać wybory. W związku z tym negocjowaliśmy przede wszystkim postulaty programowe. Wynegocjowaliśmy też kandydata na prezydenta stolicy - powiedział.

Pytany, czy kandydatem na prezydenta Warszawy w kolejnych wyborach będzie obecny prezydent Chełma Jakub Banaszek, lider OdNowy stwierdził, że Banaszek jest "świetnym prezydentem, który pokazał, że w ciągu dwóch lat można dźwignąć miasto, ściągnąć dziesiątki milionów złotych na inwestycje". - Na pewno będzie on jedną z twarzy kampanii samorządowej całej Zjednoczonej Prawicy. Natomiast czy w roli kandydata na prezydenta stolicy, to jeszcze za wcześnie, by to ujawniać - zaznaczył.

"Chcemy otworzyć szeroko drzwi dla ludzi wartościowych"

Wiceszef MON poinformował ponadto, że w umowie koalicyjnej zostało zapisanych 12 postulatów programowych, które dotyczą m.in.: bezpieczeństwa, gospodarki, samorządności, polityki europejskiej, zdrowotnej oraz ludzi młodych. - Te pięć obszarów będzie zajmować naszą uwagę, jeśli chodzi o prace programowe. Jednocześnie będziemy docierać do samorządowców, przedsiębiorców, do elektoratu proeuropejskiego, a z drugiej strony naszą grupą docelową będą ludzie młodego pokolenia - mówił Marcin Ociepa.

- OdNowa ma największy potencjał ze wszystkich koalicjantów do poszerzania elektoratu Zjednoczonej Prawicy. Naszym celem politycznym jako obozu jest wygranie serii wyborów, począwszy od parlamentarnych w 2023 roku, przez samorządowe, europejskie i wreszcie prezydenckie. Do tego potrzebne jest nieustannie poszerzanie naszego elektoratu - dodał.

Czytaj także:

twitter sejm free 1200.jpg
Czwarty koalicjant w Zjednoczonej Prawicy. Ociepa: umowa jest już uzgodniona

Lider OdNowy zapowiedział ponadto, że w połowie listopada odbędzie się "event programowy wraz z prezentacją 16 pełnomocników wojewódzkich". - Będą oni przygotowywali strukturę stowarzyszenia w całym kraju - mówił. - Chcemy otworzyć szeroko drzwi dla ludzi wartościowych, ambitnych, którzy zainspirowani postulatami programowymi będą chcieli do nas przystąpić i tworzyć centrowe skrzydło Zjednoczonej Prawicy - oświadczył Marcin Ociepa.

Lider OdNowy nie wykluczył, że w przyszłości stowarzyszenie będzie przekształcane w partię polityczną. - Dzisiaj jest decyzja, by tworzyć ruch społeczny, stowarzyszenie, bo jest to bardziej inkluzyjne. Samorządowcom znacznie łatwiej przystępuje się do stowarzyszenia niż do partii politycznej. Nie wykluczamy jednak, że albo zamiast, albo równolegle pojawi się partia - zaznaczył Marcin Ociepa.

Na początku września politycy związani w przeszłości z Porozumieniem Jarosława Gowina - oprócz Marcina Ociepy, również posłowie: Anna Dąbrowska-Banaszek, Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek, Andrzej Gut-Mostowy oraz senator Tadeusz Kopeć powołali stowarzyszenie OdNowa RP.

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem