Pilotaż reformy psychiatrii. W przyszłym roku podwoi się liczba centrów zdrowia psychicznego

W tym roku ma powstać osiem kolejnych centrów zdrowia psychicznego, a w przyszłym roku jeszcze około 40 - powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej rzecznik Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego Katarzyna Szczerbowska. Centra są tworzone w ramach pilotażu reformy psychiatrii dorosłych od połowy 2018 roku.

2021-11-02, 05:17

Pilotaż reformy psychiatrii. W przyszłym roku podwoi się liczba centrów zdrowia psychicznego
Jednym z najważniejszych zadań współczesnej nauki jest poprawienie precyzji i bezpieczeństwa różnych terapii. Foto: shutterstock.com

Teraz działają 33 takie placówki. Katarzyna Szczerbowska powiedziała, że docelowo takich placówek ma być około 300. Mają powstać we wszystkich powiatach, żeby każdy mieszkaniec Polski miał taki sam dostęp do bezpłatnej i kompleksowej opieki psychiatrycznej.

Wzrost pacjentów w pandemii

Powiązany Artykuł

bosak krezysztfo forum 1200 .jpg
"Dane są nierzetelne". Resort zdrowia odpowiada Bosakowi w sprawie likwidacji placówek

Rzecznik biura ds. pilotażu mówiła, że obecnie opracowywane są mapy województw z zakładanym przyszłym rozmieszczeniem centrów. To narzędzie ma pomóc określić, gdzie i jakie inwestycje należy przeprowadzić oraz przy których szpitalach centra mogłyby powstać.

Posłuchaj

Katarzyna Szczerbowska o powstających Centrach Zdrowia Psychicznego (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty
Czytaj również:

Katarzyna Szczerbowska zauważyła, że od początku pandemii zanotowano wzrost liczny pacjentów w centrach zdrowia psychicznego.

REKLAMA

- Liczba osób, które szukają pomocy, zwiększyła się o 20 procent. Może to wynikać też z tego, że ludzie dowiadują się, że takie miejsca istnieją i dlatego sięgają po pomoc. Ale też jest tak, jak mówią psychiatrzy i psychoterapeuci - w tej chwili dużo ludzi doświadcza kłopotów ze zdrowiem psychicznym, depresja jest jednym z powikłań COVID-19 - wyjaśniła rzecznik biura ds. pilotażu.

Posłuchaj

"Depresja należy do powikłań COVID-19" - mówiła Katarzyna Szczerbowska (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

Pomoc natychmiastowa

Jak mówiła Katarzyna Szczerbowska, pomoc udzielana w centrach zdrowia psychicznego jest natychmiastowa i dostosowana do potrzeb osoby zgłaszającej się. Do centrum można się zgłosić z dowolnym problemem o podłożu psychicznym, nie trzeba mieć skierowania.

- Możemy tam pójść, kiedy niepokoimy się lękiem, mamy problemy z żałobą. Cierpimy na bezsenność, mamy skoki nastroju, gdy odczuwamy bezbrzeżny smutek. Lepiej przyjść niepotrzebnie, niż coś zbagatelizować, bo kłopoty ze zdrowiem psychicznym lubią się pogłębiać, stąd ta natychmiastowa pomoc jest bardzo ważna i to jest nowość w systemie - mówiła Katarzyna Szczerbowska.

Posłuchaj

"Lepiej przyjść niepotrzebnie, niż coś zbagatelizować" (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

Pilotaż programu

33 działające teraz centra zdrowia psychicznego obejmują opieką około 12 procent populacji Polski. Po bezpłatną pomoc do placówki może zgłosić się każdy dorosły mieszkaniec terenu, na którym działa centrum.

REKLAMA

Pilotaż reformy psychiatrii jest przewidziany do końca przyszłego roku. Po tym czasie testowane rozwiązania mają być wdrożone jako stały element systemu opieki zdrowotnej.

Informacje, gdzie są centra zdrowia psychicznego i jaką oferują pomoc, można znaleźć na stronie czp.org.pl.

jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej