"Wzór wszelkiej szlachetności". Szef MEiN o Wandzie Półtawskiej

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek złożył życzenia Wandzie Półtawskiej z okazji 100. rocznicy jej urodzin. "Niezwykła kobieta, dr nauk medycznych, profesor Papieskiej Akademii Teologicznej, harcerka, więźniarka niemieckiego obozu Ravensbrück. Wzór wszelkiej szlachetności" - napisał szef MEiN.

2021-11-02, 18:26

"Wzór wszelkiej szlachetności". Szef MEiN o Wandzie Półtawskiej
Wanda Półtawska. Foto: PAP/ Wojtek Jargiło

Wanda Półtawska - lekarz psychiatra, współpracowniczka i przyjaciółka Jana Pawła II urodziła się 2 listopada 1921 r. Życzenia z okazji urodzin złożył jej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Powiązany Artykuł

Wanda Półtawska_510.jpg
Wanda Półtawska kończy 100 lat. Jej była studentka: zakochałam się w tym, co i w jaki sposób mówiła

"Najserdeczniejsze życzenia wszelkiego dobra i wielu Łask Bożych dla Pani Wandy Półtawskiej z okazji 100. urodzin. Niezwykła kobieta, dr nauk medycznych, profesor Papieskiej Akademii Teologicznej, harcerka, więźniarka niemieckiego obozu Ravensbrück. Wzór wszelkiej szlachetności" - napisał.


Powiązany Artykuł

wanda półtawska 2015 pap_20150611_0CC 1200 z wpisem premiera.jpg
Życzenia urodzinowe premiera dla Wandy Półtawskiej. "Autorytet moralny"

Życzenia urodzinowe Wandzie Półtawskiej złożył także premier Mateusz Morawiecki. "W imieniu własnym oraz Rady Ministrów składam Pani serdeczne podziękowania za wszelkie trudy i owoce minionych lat. Dziękuję za swoistą lekcję życiowej wytrwałości, którą przekazuje Pani innym" - napisał szef rządu. 

"Dziś setne urodziny obchodzi dr Wanda Półtawska. Przez wiele lat współpracowała ze św. Janem Pawłem II. Plurimos annos!" - napisała z kolei szefowa MRiPS Marlena Maląg. 

REKLAMA

Powiązany Artykuł

forum-0428462129 (1).jpg
"Miłość jako sposób życia". Setna rocznica urodzin Wandy Półtawskiej

Niezwykła biografia Wandy Półtawskiej

Wanda Wiktoria Wojtasik urodziła się 2 listopada 1921 r. w Lublinie. W szkole średniej zaangażowała się w działalność IV Lubelskiej Drużyny Harcerskiej im. Orląt Lwowskich, w 1938 r. została jej drużynową. Już w pierwszych miesiącach okupacji harcerki podjęły działalność konspiracyjną. Wanda i jej koleżanki były łączniczkami - rozwoziły pocztę, a także broń i pieniądze. Została aresztowana 17 lutego 1941 r. W lubelskim więzieniu ona i jej koleżanki przeszły śledztwo z torturami, a po siedmiu miesiącach grupę kilkunastu lubelskich harcerek przewieziono do obozu Ravensbruck. Poza ciężką codzienną pracą w obozie więźniarki z Lublina zostały wytypowane do eksperymentów medycznych.

Czytaj także: 

Po wojnie studiowała medycynę i psychologię, angażowała się też w spotkania duszpasterstwa akademickiego. Nie wiadomo, kiedy po raz pierwszy Wanda Półtawska spotkała się z Karolem Wojtyłą; Tomasz Krzyżak - autor książki "Wanda Półtawska. Biografia z charakterem" (WAM, 2017) - przypuszcza, że stało się to w 1953 r. To Wandzie Półtawskiej nowo wybrany papież Jan Paweł II zlecił uporządkowanie swoich prywatnych dokumentów. Z czasem zaczęła odgrywać coraz większą rolę w Kościele krakowskim, stopniowo zwiększała się też rola, jaką odgrywała w Watykanie, jako osoba, która ma bezpośredni dostęp do Jana Pawła II i nie boi się interweniować.

W 2016 r. Wanda Półtawska została odznaczona Orderem Orła Białego.


mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej