more_horiz
Wiadomości

Spotkanie szefa polskiej policji z dyrektorem FBI. Rozmowy dotyczyły pogłębienia współpracy

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 19:59
Szef KGP gen. insp. Jarosław Szymczyk spotkał się w Komendzie Głównej Policji z dyrektorem Federalnego Biura Śledczego Christopherem A. Wray'em. Celem spotkania było "zacieśnienie współpracy pomiędzy polską policją a FBI".
Christopher A. Wray i gen. insp. Jarosław Szymczyk
Christopher A. Wray i gen. insp. Jarosław SzymczykFoto: policja.pl

Krzysztof Szwagrzyk 1200.JPG
IPN korzysta z narzędzia FBI do identyfikacji ofiar zbrodni totalitarnych. Szwagrzyk: jest najlepsze na świecie

O spotkaniu Komenda Główna Policji poinformowała na swojej stronie internetowej. W skład reprezentacji amerykańskiej, która gościła w Sali im. Generałów Polskiej Policji w KGP, weszli dyrektor FBI Christopher Wray, zastępca szefa kancelarii dyrektora FBI Scott McCullough, specjalna doradca dyrektora FBI Sherri Onks, oficer łącznikowy FBI w Polsce Michael Malsch oraz jego zastępca Matthew Winn.

Jak poinformowała KGP, przed rozpoczęciem oficjalnego spotkania szef KGP oraz dyrektor FBI oddali hołd policjantom poległym na służbie oraz złożyli pamiątkowy wieniec przed tablicą epitafijną w Komendzie Głównej Policji.

KGP zaznaczyła, że celem spotkania było "zacieśnienie współpracy pomiędzy polską policją a FBI". "Wydarzenie stanowi kontynuację rozmów, które miały miejsce w październiku bieżącego roku podczas delegacji Komendanta Głównego Policji do USA. Wówczas na spotkaniu w Kwaterze Głównej FBI w Waszyngtonie szef polskiej policji oraz dyrektor FBI dyskutowali o perspektywach pogłębienia oraz poszerzenia wzajemnej współpracy i wymiany doświadczeń" - podano w komunikacie na stronie KGP.

Współpraca dot. cyberbezpieczeństwa

Podczas spotkania rozmawiano m.in. o zwalczaniu cyberprzestępczości. Jak podała KGP, gen. insp. Jarosław Szymczyk przyznał na spotkaniu, że "przestępczość cyfrowa staje się jednym z głównych wyzwań organów ścigania, tak w Polsce, jak i na świecie". "Stawia to przed policją konieczność ciągłego poszukiwania nowych metod działania, a od funkcjonariuszy policji nieustannego podnoszenia kompetencji, innowacyjnego podejścia oraz umiejętności szybkiej adaptacji do stale zmieniających się trendów oraz modus operandi cyberprzestępców" - napisano.

Czytaj także:

Na spotkaniu strony potwierdziły potrzebę wymiany wiedzy i doświadczeń, "przytaczając przykłady konkretnych współczesnych zagrożeń płynących ze świata cyfrowego, do których zaliczyć można obrót kryptowalutami w sieci oraz przybierające na sile zjawisko cyberataków".

Szkolenia dla polskich funkcjonariuszy

Ponadto na spotkaniu - jak informuje KGP - omówiona została kwestia wzmocnienia wzajemnej współpracy szkoleniowej, m.in. reaktywacji programu szkoleń dla polskich funkcjonariuszy w Quantico. Mówiono także o możliwości rozszerzenia i wzmocnienia współpracy w innych obszarach zwalczania przestępczości kryminalnej.

W spotkaniu ze strony polskiej wzięli udział również zastępca szefa KGP nadinsp. Paweł Dobrodziej, komendant CBŚP nadinsp. Paweł Półtorzycki, dyrektor Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji insp. Radosław Juźwiak, pełnomocnik ds. utworzenia Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości insp. Adam Cieślak oraz dyrektor Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP insp. Paulina Filipowiak.

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem