X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dzięki staraniom MKiDN do Polski wracają kolejne dzieła sztuki. Odzyskano skradzione XIX-wieczne rysunki

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 21:45
Skradzione w 1998 r. z Archiwum Państwowego w Łodzi XIX w. rysunki łódzkiej synagogi zostały odzyskane dzięki współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z amerykańską agencją śledczą DHS/ICE Homeland Security Investigations. Poinformowało o tym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Przekazanie rysunków w Konsulacie RP w Nowym Jorku
Przekazanie rysunków w Konsulacie RP w Nowym JorkuFoto: gov.pl

Pięć rysunków przedstawiających dawną synagogę przy ul. Wolborskiej w Łodzi autorstwa Adolfa Zeligsona zostało skradzionych w listopadzie 1998 roku ze zbiorów Archiwum Państwowego w Łodzi. Kradzież ta została zgłoszona do krajowego wykazu zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem, który jest prowadzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

obraz przekazanie pap 120x660.jpg
Muzeum Narodowe odzyskało cenny obraz - "Pod brzozami" Alberta Edelfelta

Rysunki udało się zidentyfikować w 2016 roku w ofercie jednego z nowojorskich domów aukcyjnych. Interwencja strony polskiej pozwoliła na działania amerykańskich organów ścigania i zabezpieczenie obiektów.

Dziewiętnastowieczny rysunek łódzkiej synagogi   Źródło: MKiDN Dziewiętnastowieczny rysunek łódzkiej synagogi Źródło: MKiDN

Odnalezione rysunki zostały przekazane pracownikom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w siedzibie Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku.

Odzyskane rysunki przedstawiają synagogę przy ul. Wolborskiej w Łodzi, która została całkowicie zniszczona w czasie II wojny światowej. Była to najważniejsza synagoga dla przedwojennej łódzkiej gminy żydowskiej, a jej architektura wyróżniała się na tle innych tego typu budowli nie tylko w Łodzi, ale w całej Polsce.

kp

Czytaj także

"Zabytki mają fundamentalne znaczenie dla naszej kultury". Prezydent o liście Pomników Historii

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 13:32
- Zabytki wpisane na listę Pomników Historii są świadectwem naszych dziejów, ale także i źródłem wiedzy - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. W czwartek w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia okolicznościowych tablic gospodarzom obiektów wpisanych na listę Pomników Historii. Uczestniczyli w niej m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dotyka trudnego i delikatnego tematu". Piotr Gliński o filmie "Śmierć Zygielbojma"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 23:57
W Teatrze Narodowym w Warszawie odbyła się uroczysta premiera filmu "Śmierć Zygielbojma". Opowiada on tragiczną historię życia Szmula Zygielbojma, zakończonego samobójczą śmiercią. Akt ten był odpowiedzią na obojętność świata wobec ogromu zbrodni popełnianych przez Niemców na milionach europejskich Żydów. 
rozwiń zwiń