more_horiz
Wiadomości

"Dworek Milusin" otwarty. Historyczny obiekt przeszedł gruntowną renowację

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 16:02
W Sulejówku ponownie otwarto dla zwiedzających willę Milusin. Dom, w którym mieszkał z rodziną marszałek Józef Piłsudski, przeszedł generalny remont. Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się z udziałem przedstawicieli władz państwa i rodziny Józefa Piłsudskiego.
Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego na uroczystym otwarciu Dworku Milusin
Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego na uroczystym otwarciu "Dworku Milusin"Foto: PAP/Mateusz Marek

Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, otwierając willę, powiedział, że dworek będzie teraz pełnił funkcję edukacyjną.

- To jest instytucja, która będzie niosła przesłanie o pamięci i historii narodu w sposób nowoczesny i zinstytucjonalizowany - mówił minister Piotr Gliński. 

Wnuk marszałka Piłsudskiego Krzysztof Jaraczewski wspomniał też, że Willa Milusin była niezwykle ważna dla Józefa Piłsudskiego.

Piłsudski Paderewski NAC-1200.jpg
Krzysztof Jabłonka o ojcach niepodległości: w sprawach odrodzenia Polski byli niepodzielni

- Tu pracował, pisał w gabinecie. Dziadek, kiedy myślał, miał zwyczaj chodzić. Z gabinetu, przez salonik, do jadalni i z powrotem. Mówiono, że przez lata, kiedy mieszkał w Milusinie, na podłodze zostały wytarte jego ślady. W ten sposób napisał tu książkę o obronie naszej niepodległości i zwycięstwie nad bolszewicka Rosją - "1920 rok" - mówił Krzysztof Jaraczewski.

"Dom zbudowany z serdeczności"

Dziękował też za wyremontowanie rodzinnego domu, który, jak mówił, jest niezwykłym miejscem.

- Został zbudowany z serdeczności. Serdeczności Zofii Moraczewskiej, serdeczności żołnierzy, którzy ze swoich składek wybudowali wodzowi własny dom. Jego pierwszy i jedyny. A także serdeczności znajomych, którzy swoimi prezentami pomagali wyposażyć ten dom - podkreślił.

Krzysztof Jaraczewski ze wzruszeniem dziękował za wyremontowanie rodzinnego domu.

- Dla jednych dworek to cudowny budynek autorstwa architekta, który zaprojektował nasz Sejm. Dla innych to Milusin - miłe miejsce. Dla nas, dla mojej siostry i dla mnie, to po prostu Sulejówek - mówił wnuk Józefa Piłsudskiego.

Minister kultury przypomniał, że obecnie jego resort realizuje ponad dwieście inwestycji w obszarze muzealnictwa, w tym cztery muzea Kresów.

- Nie było do tej pory instytucji, która zajęłaby się ukochanymi przez marszałka Piłsudskiego Kresami. W tej chwili powstają cztery muzea Kresów: w Lublinie, Brzegu, Sejnach i Lubaczowie. Niedawno otwarto w Białymstoku muzeum Sybiru - podkreślił.

Znaczenie "Dworku Milusin"

O tym, jak ważnym obiektem jest dworek Milusin - zarówno pod względem historycznym, jak i w warstwie tożsamości narodowej - mówił dyrektor do spraw naukowych Muzeum Józefa Piłsudskiego Grzegorz Nowik.

- Ten dom ma swoją wartość emocjonalną wtedy, kiedy łączy się z przymiotnikiem "rodzinny". To jest z jednej strony pomnik i podziękowanie dla zwycięskiego wodza, a z drugiej strony jest to pomnik niepodległości - mówił Grzegorz Nowik.

Grzegorz Nowik dodał, że w remont dworku zaangażowało się wiele osób, pracowników Muzeum Józefa Piłsudskiego, historyków, kuratorów oraz specjalistów od renowacji zabytkowych wnętrz. Dzięki ich pracy możemy zwiedzać miejsce, które przenosi nas do lat, kiedy w Milusinie mieszkał marszałek z rodziną.

W willi odtworzono pierwotny wystrój wnętrz, na ścianach zawisły odzyskane po latach obrazy. Renowację przeszedł także otaczający dworek ogród, któremu przywrócono pierwotny charakter.

W czwartek Milusin będzie można zwiedzić za darmo w ramach obchodów Święta Niepodległości.

Zobacz także

Zobacz także