Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed gęstymi mgłami. Sprawdź, których regionów dotyczą
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed gęstymi mgłami, które wieczorem mogą wystąpić na terenie województw wielkopolskiego i lubelskiego.
2021-11-11, 15:00
Powiązany Artykuł
Jaka będzie nadchodząca zima? Zobacz prognozy IMGW
- Prognozuje się gęste mgły, w których zasięgu widzialność będzie wynosiła od 100 do 200 m - podał dyżurny synoptyk IMGW-PIB Leszek Szaradowski, odnosząc się do rejonu Wielkopolski.
Synoptycy oszacowali prawdopodobieństwo wystąpienia mgieł w regionie na 85 proc. Ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczy terenu wszystkich wielkopolskich powiatów. Mgły mogą się pojawić ok. godz. 21 i według prognoz ustąpią w piątek do godz. 10.
Zgodnie z komunikatem dot. mgieł w województwie lubelskim, zjawiska mogą występować od czwartku od godz. 22 do piątku do godz. 11. Prawdopodobieństwo ich pojawiania się określono na 80 proc.
REKLAMA
» INFORMACJI O WARUNKACH DROGOWYCH SZUKAJ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW «
Ostrzeżenie dotyczy dziewięciu powiatów położonych na północy woj. lubelskiego: bialskiego, lubartowskiego, łukowskiego, parczewskiego, puławskiego, radzyńskiego, ryckiego, włodawskiego i Białej Podlaskiej.
Prognoza pogody na resztę dnia
- W czwartek na północy kraju będzie pochmurnie do końca dnia, natomiast południe Polski będzie na ogół bezchmurne - powiedział Michał Ogrodnik, synoptyk IMGW-PIB. Temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie od 4 do 12 st. C.
Według prognozy pogody przygotowanej przez Michała Ogrodnika z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, w czwartek na północy Polski będzie pochmurnie do końca dnia. Tam też lokalnie mogą pojawić się mgły, a na Wybrzeżu słabe opady deszczu. Południowa połowa kraju będzie na ogół bezchmurna.
REKLAMA
Zjawisko inwersji
- Strefa dużego zachmurzenia na północy kraju zacznie przemieszczać się w kierunku centrum. Na południu do zachodu słońca będzie na ogół bezchmurnie. Jedynie w rejonie Kotliny Kłodzkiej, na południu Dolnego Śląska i lokalnie w Beskidzie Niskim możliwe jest niewielkie zachmurzenie. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą od 4 st. C na północnym wschodzie, ok. 9 st. C w centrum i 11-12 st. C na południu kraju oraz nad morzem. Ciekawostką jest zjawisko inwersji, dzięki któremu obecnie na Kasprowym Wierchu i nad Morskim Okiem temperatura powietrza jest wyższa niż w Warszawie - powiedział Ogrodnik.
W nocy na terenie całego kraju będzie mglisto. Szczególnie w północnej połowie Polski możliwe są mgły ograniczające widzialność do stu metrów, które mogą utrzymać się przez całą noc i w pierwszej połowie piątku. W centrum i na północy kraju zachmurzenie będzie na ogół duże. Słabe opady deszczu spodziewane są na północy i w pasie dzielnic centralnych.
Najwięcej rozpogodzeń, a zarazem najchłodniej, będzie w południowej połowie kraju, gdzie miejscami zobaczymy bezchmurne niebo, ale temperatura spadnie do -3 st. C. W kotlinach górskich spadki mogą dojść nawet do -5 st. C. Prognozowana temperatura minimalna w centralnej i północnej części kraju to ok. 0 st. C w pasie od Wielkopolski po Lubelszczyznę i od 3 do 4 st. C od Podlasia przez Mazowsze, Kujawy po północną Wielkopolskę. Najcieplej będzie nad morzem - od 7 do 8 st. C. Wiatr na ogół będzie słaby.
pb
REKLAMA
REKLAMA