"Przykład instrumentalnego traktowania". Migranci zmuszani do marszu wzdłuż ogrodzenia przy granicy

Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało film, na którym widać, jak nocą migranci są zmuszani do marszu wzdłuż ogrodzenia oddzielającego granicę. "To kolejny przykład instrumentalnego traktowania migrantów przez Białoruś" - podał we wpisie resort obrony.

2021-11-12, 10:29

"Przykład instrumentalnego traktowania". Migranci zmuszani do marszu wzdłuż ogrodzenia przy granicy

Powiązany Artykuł

granica terytorialski 1200.jpg
Strzały na granicy. Tak białoruskie służby terroryzują migrantów

"Kolejny przykład instrumentalnego traktowania migrantów przez Białoruś. Migranci są zmuszani do marszu wzdłuż ogrodzenia oddzielającego granicę" - napisało w piątek na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej.

MON do wpisu załączyło film. Widać na nim idącą szybko grupę osób za ogrodzeniem oddzielającym granicę polsko-białoruską oraz słychać ponaglające krzyki w języku białoruskim.

W poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller mówił po naradzie w BBN z udziałem prezydenta i premiera, że w tej chwili mamy już do czynienia z prowokacjami ze strony funkcjonariuszy białoruskich oraz osób związanych z funkcjonariuszami białoruskimi.

"Służby są gotowe, aby odeprzeć taki atak"

W środę szef MON Mariusz Błaszczak powiedział, że na granicy jest teraz 15 tys. żołnierzy Wojska Polskiego. - Ta liczba żołnierzy została zwiększona. Oczywiście, wedle potrzeb, może być jeszcze bardziej zwiększona. Jest Straż Graniczna, jest Polska Policja. Służby są przygotowane do tego, żeby zapewnić bezpieczeństwo naszej ojczyźnie - zapewnił szef MON. Jak dodał, "jesteśmy przygotowani na odparcie ataku" przedarcia się migrantów przez polsko-białoruską granicę. - Służby są gotowe, aby odeprzeć taki atak - wskazał.

REKLAMA

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała prawie 32 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego 3,2 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Stan wyjątkowy

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Czytaj także:

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora wzdłuż granicy z Białorusią powstanie na długości 180 km na terenie Podlasia. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug. Łącznie zapora będzie miała 5,5 metra wysokości. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne. 

REKLAMA

jb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej