Pogrzeb o. Jerzego Tomzińskiego. "Legenda Jasnej Góry" spocznie na częstochowskim cmentarzu św. Rocha

2021-11-17, 05:16

Pogrzeb o. Jerzego Tomzińskiego. "Legenda Jasnej Góry" spocznie na częstochowskim cmentarzu św. Rocha
Ojciec Jerzy Tomziński zmarł 14 listopada. Foto: Daniel Dmitriew / Forum

W Częstochowie odbędzie się dziś pogrzeb ojca Jerzego Tomzińskiego, byłego przeora klasztoru paulinów na Jasnej Górze i wieloletniego generała zakonu. Duchowny zmarł 14 listopada. W środę - 24 listopada - skończyłby 103 lata.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 11 mszą świętą w Bazylice jasnogórskiej. Zakonnik zostanie pochowany w paulińskim grobowcu na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.

Powiązany Artykuł

pap_20131204_14O (1).jpg
Zmarł o. Jerzy Tomziński, inicjator Apelu Jasnogórskiego, przyjaciel kard. Wyszyńskiego i Jana Pawła II

"Legenda Jasnej Góry"

Ojciec Jerzy Tomziński był najstarszym paulinem w zakonie i ostatnim żyjącym polskim uczestnikiem Soboru Watykańskiego II. Nazywany "legendą Jasnej Góry", był świadkiem przełomowych wydarzeń w historii Polski i Kościoła. Zainicjował i przewodniczył pierwszej modlitwie Apelu Jasnogórskiego w 1953 roku, a trzy lata później uczestniczył w Jasnogórskich Ślubach Narodu. W wywiadach podkreślał, że tekst ślubów, napisany przez prymasa Stefana Wyszyńskiego podczas internowania, był utajniony do czasu jego wygłoszenia. Później okazało się, że jest to program duszpasterski, przygotowujący Polskę do Millenium Chrztu.

Posłuchaj

Ojciec Michał Legan: Jerzy Tomziński był człowiekiem bardzo ciepłym, życzliwym (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

 

Z inicjatywy ojca Tomzińskiego, współpracownika Prymasa Tysiąclecia, odbyła się peregrynacja po kraju kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Duchowny przygotowywał centralne uroczystości Millenium Chrztu Polski w 1966 roku, a w 1991-ym brał udział w organizacji Światowego Dnia Młodzieży w Częstochowie z udziałem papieża Jana Pawła II. Sprawując funkcję przeora Jasnej Góry, odpowiadał za przebieg wszystkich najważniejszych uroczystości jasnogórskich, w których uczestniczył papież Polak.

Czytaj także:

Przyjaciel Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego

Ojciec Tomziński trzykrotnie był przeorem paulinów na Jasnej Górze, dwukrotnie generałem zakonu, a także pełnił funkcję prokuratora generalnego zakonu paulinów przy Stolicy Apostolskiej. Łączyła go wieloletnia przyjaźń z kardynałem Stefanem Wyszyńskim i kardynałem Karolem Wojtyłą, późniejszym papieżem Janem Pawłem II. W latach 60. spotkał się z włoskim stygmatykiem ojcem Pio w San Giovanni Rotondo.

Uczestniczył w kongresach mariologicznych, był kronikarzem jasnogórskim oraz korespondentem Radia Watykańskiego, przygotowywał materiały do Biuletynu Biura Prasowego Sekretariatu Episkopatu Polski. Pełnił funkcję rzecznika prasowego częstochowskiego klasztoru, był redaktorem czasopism "Niedziela" i "Jasna Góra".

Posłuchaj

Metropolita częstochowski abp Wacław Depo o ojcu Tomzińskim (IAR) 0:35
+
Dodaj do playlisty

 

"Wszystko co mam, zawdzięczam zakonowi i Jasnej Górze"

Jako przeor Jasnej Góry ojciec Tomziński zainicjował i prowadził prace konserwatorskie, mające na celu zachowanie spuścizny narodowego sanktuarium. Organizował jubileusze 300-lecia obrony klasztoru przed Szwedami oraz 300-lecia ślubów króla Jana Kazimierza. Rozpoczął narodową modlitwę o uwolnienie prymasa Stefana Wyszyńskiego, która przerodziła się w tradycję odprawiania Apelu Jasnogórskiego.

Ojciec Jerzy Tomziński często mówił: "Wszystko co w życiu mam, zawdzięczam zakonowi i Jasnej Górze. Ona była moją legitymacją życiową, wszędzie, gdzie byłem czy na soborze, czy w Stanach Zjednoczonych, w różnych europejskich krajach, byłem jako przedstawiciel Sanktuarium. To Jasnej Górze zawdzięczam wszystko".

ms

Polecane

Wróć do strony głównej