Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej

2021-11-17, 18:47

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej
Radosław Fogiel powiedział, że po zebraniu podpisów przez posłów PiS, projekt pozwalający pracodawcy zapytać o szczepienie pracownika trafi do Sejmu. Foto: Kancelaria Sejmu/Twitter

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej, dotyczącą czasu po zakończeniu obowiązywania stanu wyjątkowego. Za projektem głosowało 245 posłów, przeciw było 167. 25 wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Za nowelizacją ustawy głosowało 245 posłów, 167 było przeciw, a 25 wstrzymało się od głosu.

Powiązany Artykuł

granica służby wojsko żołnierz free 1200 .jpg
"Musimy być przygotowani nawet na to, że przeciwnik użyje broni". Gen. Skrzypczak o sytuacji na granicy

Wcześniej posłowie odrzucili wszystkie poprawki, które w drugim czytaniu do projektu nowelizacji o ochronie granicy państwowej zgłosiły koło Polska 2050 oraz klub KP-PSL. Poprawki te na posiedzeniu w środę negatywnie zaopiniowała sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych. Odrzucono także wnioski mniejszości zgłoszone przez klub KO.

Czytaj także:

Propozycja nowych regulacji trafiła do Sejmu w poniedziałek i była procedowana w trybie pilnym. Nowela ma zapewnić skuteczność działań podejmowanych przez Straż Graniczną w celu ochrony granicy w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego.

Regulacja umożliwia wprowadzenie czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze strefy nadgranicznej. Obszar oraz czas obowiązywania zakazu zostanie określony w rozporządzeniu ministra SWiA. Rozwiązanie nie będzie dotyczyć mieszkańców obszaru objętego zakazem, osób wykonujących tam pracę zarobkową oraz uczniów czy osób korzystających z przejść granicznych. Zgodę na przebywanie innych osób, w szczególności dziennikarzy, będzie mógł wyrazić właściwy miejscowo komendant placówki Straży Granicznej.

Nowe przepisy rozszerzają też katalog środków przymusu bezpośredniego o plecakowe miotacze substancji obezwładniających, których mogliby używać funkcjonariuszy SG. Pozostałe zmiany zakładają m.in. zniesienie limitu wiekowego dla kandydatów do służby w Straży Granicznej oraz możliwość uzyskania rekompensaty przez podmioty wykonujące określoną działalność na obszarze objętym zakazem przebywania.

dn

Polecane

Wróć do strony głównej