more_horiz
Wiadomości

Wiceminister obrony ostrzega: sytuacja na granicy jest wciąż niestabilna

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 14:22
- Granicę z Białorusią zabezpiecza obecnie około 15 tys. żołnierzy - poinformował w piątek podczas posiedzenia komisji spraw zagranicznych i UE wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. Dodał, że obecnie większa jest ilość prób przekroczenia granicy na odcinku woj. lubelskiego i rzeki Bug.
Granica polsko-białoruska na odcinku woj. lubelskiego jest w zdecydowanej większości wytyczona na rzece Bug.
Granica polsko-białoruska na odcinku woj. lubelskiego jest w zdecydowanej większości wytyczona na rzece Bug.Foto: Straż Graniczna/Twitter

Wiceszef resortu obrony podkreślił, że zaangażowanie wojska w działania na granicy rozpoczęły się jeszcze na początku lipca, a pierwsi żołnierze pojawili się tam 6 lipca. Ponadto - jak dodał - obecnie wykonane zostało 188 km 608 m zapory poziomej, 180 km i 5 m zapory pionowej oraz 302 km tzw. siatki leśnej, która ma chronić zwierzynę przed okaleczeniem. W pasie przygranicznym postawiono także 404 posterunki w formule hesco bastionów (tymczasowych modułowych posterunków).

15 tys. żołnierzy

W tej chwili zaangażowanie wojska to około 15 tys. żołnierzy, którzy są oddelegowani do współpracy ze Strażą Graniczną, do strzeżenia polsko-białoruskiej granicy - mówił wiceszef MON, podkreślając, że są to dane z piątkowego poranka.

Skurkiewicz akcentował również, że sytuacja na granicy jest wciąż niestabilna, a MON odnotowuje liczne próby przekroczenia granicy, w tym z nocy z czwartku na piątek, kiedy to w wyniku próby sforsowania granicy przez około 500 osób czterech polskich żołnierzy odniosło obrażenia. Jak poinformował, dwóch żołnierzy zostało opatrzonych na miejscu, a dwóch przebywa na obserwacji w szpitalu.

Przeniesienie grup migrantów

Wiceminister poinformował także, że obserwowane jest aktualnie przeniesienie grup migrantów do pasa przygranicznego na odcinku województwa lubelskiego. - Od kilku dni odnotowujemy również (na odcinku woj. lubelskiego) większą intensyfikację prób przekroczenia granicy m.in. wykorzystywane są pontony i dochodzi do prób przepływania Bugu pontonami, jako że granica polsko-białoruska na odcinku woj. lubelskiego jest w zdecydowanej większości wytyczona na rzece Bug - dodał Skurkiewicz.

Szef senackiej komisji spraw zagranicznych i UE Bogdan Klich (KO) podkreślił, że działania Alaksandra Łukaszenki - zarówno dotyczące migracji, jak i represji wobec opozycji białoruskiej - wymagają reakcji na wielu płaszczyznach. - Uważamy, że Łukaszenkę należy zwalczać, a nie z nim negocjować - mówił senator KO.

Klich pozytywnie odniósł się także do kolejnych sankcji wprowadzanych przez UE i apelował o następne.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 34 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Zobacz także: szef MON Mariusz Błaszczak gościem "Sygnałów dnia"

Czytaj także:

pg

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem