X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Polacy chcą muru na granicy z Białorusią. Wynik sondażu nie pozostawia złudzeń

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 09:53
Zdecydowana większość Polaków popiera budowę muru na polsko-białoruskiej granicy - wynika z sondażu pracowni Social Changes, który został zrealizowany na zlecenie portalu wPolityce.pl. Ponadto aż 75 proc. badanych uważa, że finansowanie inwestycji powinna wspomóc Unia Europejska.
Sondaż. Co Polacy sądzą o budowie muru na polsko-białoruskiej granicy?
Sondaż. Co Polacy sądzą o budowie muru na polsko-białoruskiej granicy?Foto: Forum/Reuters/KACPER PEMPEL

W pierwszym pytaniu respondenci usłyszeli pytanie: czy popiera Pani/Pan budowę muru na granicy Polski i Białorusi, aby zapobiec działaniom Aleksandra Łukaszenki?

Twierdząco odpowiedziało na to aż 60 proc. osób., z czego 38 proc. jest "zdecydowanie na tak", a 22 proc. wskazało "raczej tak".

Budowy muru nie chce 24 proc. badanych. 11 proc. z nich jest "zdecydowanie na nie", a 13 proc. udzieliło odpowiedzi "raczej nie".

16 proc. respondentów nie miało w tej sprawie zdania.

Budowa muru na granicy. Elektoraty partyjne

Pracownia Social Changes zbadała dalej, jaki wpływ na podejście do budowy muru na granicy mają preferencje polityczne. W większości inwestycję popierają zwolennicy Zjednoczonej Prawicy. Aż 93 proc. z nich oczekuje jej realizacji.

W większości muru chcą też wyborcy Szymona Hołowni, gdyż na "tak" opowiedziało się 50 proc. jego zwolenników. Przeciw temu jest 31 proc.

Odwrotna proporcja jest tylko w przypadku Koalicji Obywatelskiej. Tutaj tylko 34 proc. ich elektoratu chce budowy muru. Zdecydowanie sprzeciwia się temu aż 50 proc. badanych, którzy zadeklarowali poparcie dla ugrupowania kierowanego przez Donalda Tuska.

Kto ma zapłacić za mur?

W sondażu pojawiła się również kwestia finansowania. Zadano pytanie: kto według Pani/Pana powinien zapłacić za budowę muru na granicy Polski i Białorusi, aby zapobiec działaniom Aleksandra Łukaszenki?

Tutaj 75 proc. osób wskazało, że w inwestycję powinna się zaangażować Unia Europejska (50 proc. chce partycypacji w kosztach, a 25 proc. wyłącznego oparcia inwestycji na barkach Wspólnoty).

6 proc. badanych oczekuje samodzielnego zapłacenia za ochronę granicy przez Polskę, a 19 proc. nie ma w tej sprawie zdania.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków N=1069 osób w dniach od 12 do 15 listopada 2021 roku.

Zobacz także: gen. Roman Polko w "Sygnałach dnia" o sytuacji na granicy

Zobacz także:

jp/wpolityce.pl

Czytaj także

"Budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku". Wiceszef MSWiA podał szczegóły dot. zapory na granicy

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 07:30
- Budowa zapory rozpocznie się jeszcze w tym roku. Dziś po raz pierwszy spotyka się zespół koordynujący budowę zabezpieczenia granicy - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Powstanie do połowy przyszłego roku". Maciej Wąsik o zaporze na granicy

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 20:22
Budowa stałej zapory na granicy polsko-białoruskiej rozpocznie się jeszcze w grudniu, konstrukcja będzie wzorowana na zabezpieczeniach stosowanych na granicy grecko-tureckiej - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. W MSWiA odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu koordynującego budowę zapory.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Migranci czasowo zawrócili znad granicy. Gen. Polko: zabezpieczenia muszą być przygotowane na kolejną agresję

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 07:51
- Jeżeli nastąpiło pewne odpuszczenie, to warto wykorzystać ten czas i poprawić zapory, które już są i przystąpić do budowy tej profesjonalnej - mówił w Programie 1 Polskiego Radia gen. Roman Polko, były szef jednostki "Grom".
rozwiń zwiń