Walka z nielegalną migracją nie tylko na granicy. Policja zatrzymuje kurierów
Od sierpnia trwa kryzys na granicy polsko-białoruskiej. O tego czasu policja zatrzymała kilkuset przemytników, którzy próbowali pomóc migrantom w przedostaniu się przez terytorium naszego kraju.
2021-11-20, 18:56
Jak napisano w mediach społecznościowych Policji, od sierpnia zatrzymano już ok. 300 przemytników, którzy za pieniądze próbują przewieźć ludzi sprowadzonych przez reżim białoruski z Białorusi do Europy Zachodniej".
Powiązany Artykuł
Premier: jesteśmy zgodni z USA w ocenie konfliktu wywołanego przez Łukaszenkę
"Przemytnikom zabezpieczamy samochody, a oni zwykle są aresztowani" - dodano.
Przykłady zatrzymań tzw. "kurierów" przez policję
Furgonetki, w których przewożeni są nielegalni migranci, są najczęściej przeładowane. W Rzędzianach koło Białegostoku policjanci zatrzymali obywateli Polski, Iraku, Ukrainy, Słowenii, Gruzji i Danii, którzy przewozili w sumie 56 osób. W regionie sąsiadującym bezpośrednio z Białorusią "kurierzy" z Wielkiej Brytanii, Szwecji, Niemiec i Ukrainy przewozili w samochodach w sumie 33 Irakijczyków.
REKLAMA
Do zatrzymań dochodziło także w Ryżówce i w punktach kontrolnych w Głębokim Brodzie oraz w Szczytach Dzięciołowie. Zatrzymano dwóch obywateli Gruzji, Polak i Syryjczyk. Przewożeni przez nich migranci to Syryjczycy, Irakijczycy i dwóch obywateli Turcji.
Kryzys migracyjny
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 34 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.
- Müller: premier będzie miał szereg spotkań w stolicach europejskich, dotyczących naszego regionu
- Adam Kurek: Łukaszenka nie osiągnął swoich celów, będzie dążył do zaognienia konfliktu
Przypomnijmy, że Polska od 8 sierpnia zmaga się z kryzysem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej. Tego dnia niedaleko wsi Usnarz Górny pojawiła się grupa około 60 osób, która próbowała nielegalnie przedostać się na terytorium Polski. Kryzys nabrał na sile 8 listopada. Wówczas grupa 3-4 tys. migrantów opanowała przejście graniczne w Kuźnicy Białostockiej.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Kryzys migracyjny. Nadbużański Oddział SG: w piątek nie odnotowaliśmy prób nielegalnego przekroczenia granicy
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.
Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu, kamery dzienne i nocne. Na Lubelszczyźnie naturalną zaporą jest Bug.
bf
REKLAMA