more_horiz
Wiadomości

Seria rozmów premiera ws. kryzysu na granicy. Wawrzyk: wspólny głos wzmacnia przekaz

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 16:55
Premier Mateusz Morawiecki udał się w niedzielę do krajów bałtyckich, aby spotkać się z szefami tamtejszych rządów. Tematem rozmów jest kryzys migracyjny na granicy z Białorusią. Podróż premiera ocenił w TVP Info wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. - Wspólny głos polskich władz i władz tych krajów wzmacnia przekaz i pokazuje, że problem rzeczywiście istnieje - powiedział.
Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk na antenie TVP Info o rozmowach premiera ws. kryzysu na granicy UE
Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk na antenie TVP Info o rozmowach premiera ws. kryzysu na granicy UEFoto: GRZEGORZ KRZYZEWSKI/FORUM

- W zasadzie wszyscy przedstawiciele polskich władz, ale nie tylko polskich, bo zwracam cały czas uwagę na głos krajów bałtyckich, pokazują, że mają wspólne zdanie w tej sprawie, że tu nie ma żadnych różnic w interpretacjach działań podejmowanych przez Łukaszenkę czy Putina - oznajmił w niedzielę wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk na antenie TVP Info.

Jego zdaniem "wspólny głos polskich władz i władz tych krajów, które są dotknięte atakiem hybrydowym na granicy z Białorusią, wzmacnia przekaz i pokazuje, że problem rzeczywiście istnieje".

- Widać, że nasi sojusznicy, czy w Unii, czy w NATO, zdają sobie z tego sprawę, stąd płynące do nas głosy poparcia ze strony krajów członkowskich tych dwóch organizacji. Rzecz tylko w tym, żeby to się wreszcie przełożyło na konkretne działania, na przykład na finalizację prac nad sankcjami w ramach Unii Europejskiej - podkreślił Piotr Wawrzyk.

Wiceminister powiedział, że w niedzielę premier Mateusz Morawiecki udał się w pierwszej kolejności do państw bałtyckich, żeby poznać zdanie tych krajów, które są bezpośrednio dotknięte tym samym atakiem hybrydowym, którego doświadcza Polska ze strony reżimu Łukaszenki wspieranego przez Rosję.

Dodał, że jadąc do kolejnych krajów, premier będzie miał już pełne stanowisko tych państw, które są dotknięte działaniami Łukaszenki, w efekcie głos polskiego premiera będzie silniejszy wobec innych partnerów.

Piotr Wawrzyk odniósł się także do usunięcia migrantów z granicy. Jego zdaniem to, w jaki sposób doszło do tego, pokazuje, że to reżim wprost steruje tymi działaniami. Dodał, że nie oznacza zakończenia działań ze strony reżimu Łukaszenki.

- Gdyby to były spontaniczne działania samych imigrantów, to część z nich pewnie by chciała pozostać, część by pozostała, w ten czy inny sposób dyskutowała, chociażby z przedstawicielami służb białoruskich. To, że tak karnie - można powiedzieć - i zdyscyplinowane udali się tam, gdzie Białorusini powiedzieli, że mają się udać, pokazuje, że reżim bezpośrednio tym steruje - stwierdził wiceminister.

Premier Mateusz Morawiecki odbywa w krajach UE serię spotkań związanych z kryzysem na polsko-białoruskiej granicy i trudną sytuacją geopolityczną. W niedzielę pierwsze trzy wizyty szefa polskiego rządu – na Litwie, Łotwie i w Estonii.

Zobacz także: Piotr Wawrzyk w "Sygnałach dnia"

Czytaj także:

bf

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem