X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kosma Złotowski: kryzys na granicy ma wymiar nie tylko polski, ale także europejski

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 08:27
- Musimy pokazywać prawdę naszym partnerom - to nie jest kryzys migracyjny, to nie jest kryzys humanitarny, ale cyniczna gra ludzkim życiem i atak hybrydowy, w którym amunicją są zdesperowani i oszukani ludzie - ocenił europoseł PiS Kosma Złotowski. Podkreślił też europejski wymiar kryzysu migracyjnego na polskiej granicy. 
Funkcjonariuszy Straży Granicznej wspierają m.in. żołnierze WOT
Funkcjonariuszy Straży Granicznej wspierają m.in. żołnierze WOTFoto: DWOT / terytorialsi.wp.mil.pl

Europoseł PiS Kosma Złotowski ocenił, że kryzys na polsko-białoruskiej granicy ma wymiar "nie tylko polski, ale także europejski, bo nielegalni imigranci, którzy próbują przedostać się przez polską granicę chcą dotrzeć ostatecznie do państw zachodnich".

- Dobrze, że premier konsultuje przebieg tego kryzysu i dalsze kroki w gronie państw bałtyckich i V4, bo to nas, Europy Środkowo-Wschodniej, agresywna polityka Alaksandra Łukaszenki bezpośrednio dotyka. Występując razem na forum UE, jesteśmy w stanie kształtować politykę ochrony granic i zabiegać o kolejne sankcje na reżim w Mińsku - podkreślił

Jak dodał, "Grupa Wyszehradzka już raz pokazała stanowczość i skuteczność, gdy sprzeciwiała się absurdalnym decyzjom kanclerz Angeli Merkel oraz pomysłom relokacji migrantów". - Teraz nasze argumenty prezentowane w trakcie kryzysu migracyjnego z 2015 roku są używane przez Komisję Europejską i wiele rządów krajowych - wskazał polityk. 

- Oczywiście kolejne rozmowy i kontynuowanie dyplomatycznej ofensywy są potrzebne, bo musimy pokazywać prawdę naszym partnerom. To nie jest kryzys migracyjny, to nie jest kryzys humanitarny, ale cyniczna gra ludzkim życiem i atak hybrydowy, w którym amunicją są zdesperowani i oszukani ludzie - powiedział Kosma Złotowski.

Posłuchaj
00:59 cichanouska - spec - surowska .mp3 W tym tygodniu europosłowie ponownie debatują o sytuacji na Białorusi, ale też o kryzysie na polsko-białoruskiej granicy. Deputowani domagali się kolejnych sankcji wobec władz w Mińsku, Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała stworzenie "czarnej listy" - relacja Karola Surówki (IAR)

Narastający kryzys migracyjny

Na granicach UE i Białorusi trwa kryzys, od czasu, gdy na wiosnę gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy białoruskiej z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 34 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Zobacz także rozmowę z szefem polskiego MSZ Zbigniewem Rauem w poranku Polskiego Radia 24:

Czytaj także: 

mbl

Czytaj także

"Sugerowanie, że Polska topi ludzi w bagnach, jest godne Łukaszenki". Kumoch odpowiada Ochojskiej

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 12:30
Szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta Jakub Kumoch zdecydowanie skomentował wpis na Twitterze szefowej Polskiej Akcji Humanitarnej i poseł do Parlamentu Europejskiego. Janina Ochojska zarzuciła głowie państwa kłamstwo w sprawie udzielania pomocy migrantom, którzy jej potrzebują i którzy nielegalnie przekroczyli polską granicę. "Sugerowanie, że Polska topi ludzi w bagnach, jest godne Łukaszenki" - odpowiedział szef BBN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryzys migracyjny. Żaryn: polskie służby są przygotowane na okoliczność kolejnych ataków

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 12:59
Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn mówił w TVP Info, że sytuacja na granicy z Białorusią jest ciągle napięta. Podkreślił, że strzegący granicy są przygotowani do odparcia ewentualnych kolejnych ataków migrantów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wpłynąć na białoruski reżim? Müller: blokada handlowa w wachlarzu rozwiązań

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 13:45
- Nie udawajmy, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej się ustabilizowała, bo wierzyć dyktatorowi Łukaszence nie sposób - mówił w Wilnie rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, "zamknięcie przejść granicznych czy blokada handlowa to nadal narzędzie, które jest w wachlarzu rozwiązań, które mogą być wobec Białorusi stosowane".
rozwiń zwiń