Pogrzeb Maurycego Mochnackiego. Prezydent: miał wizję Polski silnej, zbudowanej wokół poczucia wspólnoty

"Wszystko, co robił Mochnacki, służyło jednemu celowi - odrodzeniu niepodległej Rzeczypospolitej" - napisał w prezydent Andrzej Duda w liście z okazji uroczystości pogrzebowych Maurycego Mochnackiego. Jak dodał, przesłanie Mochnackiego jest szczególnie aktualne w chwilach zagrożenia. 

2021-11-27, 15:13

Pogrzeb Maurycego Mochnackiego. Prezydent: miał wizję Polski silnej, zbudowanej wokół poczucia wspólnoty
Mszę żałobną w intencji Maurycego Mochnackiego odprawiono w Katedrze Polowej Wojska Polskiego . Foto: PAP/Marcin Obara

W Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się msza pogrzebowa Maurycego Mochnackiego, działacza emigracyjnego, uczestnika i kronikarza Powstania Listopadowego, którego szczątki sprowadzono w sobotę do kraju z Francji. W uroczystościach wziął udział premier Mateusz Morawiecki, swój list skierował także na tę okoliczność prezydent Andrzej Duda. 

"Wizja Polski silnej, zbudowanej wokół poczucia wspólnoty"

"Maurycy Mochnacki był człowiekiem idei, nie starał się o zaszczyty, nie zabiegał o tytuły, ani nie walczył o władzę" - wskazał prezydent  w liście. Jak napisał prezydent, tą ideą było "odrodzeniu niepodległej Rzeczypospolitej". "Usilnie poszukiwał odpowiedzi na najważniejsze pytania - jak wskrzesić Polskę do niepodległego bytu" - zaznaczył Andrzej Duda. 

Prezydent zwrócił uwagę, że z pism Maurycego Mochnackiego wyłania się wizja Polski jasna i spójna. "To wizja Polski silnej, zbudowanej wokół poczucia wspólnoty wszystkich obywateli. Świadomej swojej historii, świadomej miejsca na świecie" - wskazał w liście.

Dodał, że to wizja "śmiała i pragmatyczna, nieodrzucająca sojuszy i międzynarodowej współpracy", ale zarazem "upatrująca poczucia bezpieczeństwa, przede wszystkim we własnej potędze i własnych możliwościach". "To wreszcie wizja Polski nowoczesnej, zasobnej bogactwem wszystkich obywateli, zdolnej do tego, by rozwinąć i wykorzystać ich osobisty potencjał" - napisał prezydent.

REKLAMA

Przesłanie szczególnie aktualne dziś

W liście, prezydent podkreślił, że przesłanie Mochnackiego wydaje się szczególnie aktualne w chwilach zagrożenia. Działacz emigracyjny, jak wskazał prezydent, przypomina nam, że "gdy wróg czyha na naszą suwerenność, naszą największą bronią jest jedność, a największą słabością zgoda na to, by dać się skłócić i odwrócić naszą uwagę od tego, co jest najważniejsze".

Posłuchaj

List prezydenta Andrzeja Dudy odczytał minister w jego kancelarii Paweł Szrot (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

Prezydent stwierdził w liście, że nie możemy o tym zapominać "zwłaszcza dziś, gdy Polska jest celem wrogiego ataku". "Nie możemy zapomnieć o tym, gdy zagrożone jest bezpieczeństwo naszych sąsiadów. Nie możemy zapomnieć, gdy stawką jest przyszłość Polski i przyszłość Europy" - napisał Andrzej Duda. 

Czytaj także: 


Jeden z najwybitniejszych publicystów okresu zaborów

Maurycy Mochnacki (1803-1834) uznawany jest za jednego z najpłodniejszych publicystów politycznych okresu zaborów. Był znany ze swojego radykalizmu i bezkompromisowego diagnozowania przyczyn politycznych klęsk Polski. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, skąd został w 1823 r. relegowany z rozkazu księcia Konstantego za przynależność do Związku Wolnych Polaków. Był uczestnikiem sprzysiężenia Piotra Wysockiego. Wziął udział w Powstaniu Listopadowym. Został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Po upadku zrywu emigrował do Francji, gdzie napisał "Powstanie narodu polskiego w roku 1830 i 1831".


mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej