"Większość UE zrozumiała, że nie możemy prowadzić polityki otwartych drzwi". Premier o migracjach
W wywiadzie dla niemieckiej DPA opowiadam m.in. na pytania dotyczące sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i tłumaczę stanowisko Polski w kluczowych kwestiach - wskazał w niedzielę w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.
2021-11-28, 23:59
"Nasza granica jest dość szczelna i bezpieczna dzięki 15 000 funkcjonariuszy Straży Granicznej. Radzimy więc sobie sami, bez pomocy Frontexu, który ma jedynie do 1200 funkcjonariuszy straży granicznej i przybrzeżnej na wszystkich zewnętrznych granicach Unii Europejskiej. Potrzebujemy natomiast przede wszystkim wspólnego, twardego stanowiska przeciwko manipulacjom i wojnie hybrydowej" - zaakcentował szef rządu.
Premier stwierdził, że Alaksandr Łukaszenka "wykorzystał niedawno rozmowę telefoniczną z Angelą Merkel do rozpowszechnienia kłamstwa, jakoby zgodziła ona się na przetransportowanie 2000 imigrantów korytarzem do Niemiec i innych krajów europejskich". "W ten sposób eskaluje napięcie" - zaznaczył.
Wspólne stanowisko
Mateusz Morawiecki ocenił, że jedność w Europie w kwestii podejścia do migrantów jest o wiele większa niż trzy czy cztery lata temu.
"Poprzednia polityka wobec uchodźców okazała się błędem. Większość krajów UE, z wyjątkiem jednego czy dwóch, zrozumiała, że nie możemy prowadzić polityki otwartych drzwi i »multikulti«" - napisał premier.
REKLAMA
Zagrożenie ze strony Rosji
Niepokojące są - jak wskazał szef rządu - dodatkowe ruchy wojsk rosyjskich wokół Ukrainy, ale Rosja jako broni używa także szantażu energetycznego.
"Ukraina jest uzależniona od rosyjskich dostaw ropy, gazu, a nawet węgla. Mam nadzieję, że obliczu tych wydarzeń nowy rząd niemiecki zrobi wszystko, aby Nord Stream 2 nie stał się kolejnym narzędziem w arsenale prezydenta Putina" - napisał w mediach społecznościowych premier.
Reparacje wojenne
Wskazał, że w wywiadzie dla agencji dpa odniósł się także do kwestii reparacji.
"Tworzymy Instytut Strat Wojennych imienia Jana Karskiego, podpisałem decyzję o jego powstaniu w poniedziałek. Ten instytut połączy nasze wysiłki, by przeanalizować wszystkie straty, ale także, by przeanalizować podejście, jakie zamierzamy przyjąć" - przekazał.
REKLAMA
"Nasze dobre relacje i współpraca wymagają tego, żeby Polska została sprawiedliwie potraktowana i otrzymała rekompensaty za szkody wyrządzone przez Niemcy w Polsce podczas II wojny światowej. Wierzę, że uda nam się dojść do porozumienia także w tej sprawie" - dodał.
Powiązany Artykuł
"Odwiedziłem 11 krajów w 6 dni". Premier o rozmowach z najważniejszymi przywódcami i politykami UE
- Premier w Rydze: stanowczy opór Polski i krajów bałtyckich pozwolił wyhamować działania Białorusi
- Premier w Lublanie: w Europie rośnie świadomość zagrożeń. Wspólna konferencja szefów rządów Polski i Słowenii
jbt
REKLAMA