more_horiz
Wiadomości

Wieczorem poznamy laureatów Nagród Mediów Publicznych

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 05:10
Wieczorem poznamy laureatów Nagród Mediów Publicznych. Statuetki zostaną wręczone w czterech kategoriach Muzyka, Obraz, Słowo oraz Idea. W kategorii muzyka nagrodę przyzna Polskie Radio.
Nagrody Mediów Publicznych 2021
Nagrody Mediów Publicznych 2021Foto: TVP

Nagrody przyznają trzy instytucje publiczne. Poza Polskim Radiem, o wyróżnieniach zadecyduje także Telewizja Polska w dziedzinie obrazu, a Polska Agencja Prasowa uhonoruje twórców posługujących się słowem.

Muzyka

Wokalistka i muzykolog Agnieszka Budzińska-Bennett, jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych Leszek Możdżer oraz pionier polskiego rocka progresywnego i elektronicznego Józef Skrzek - to artyści nominowani do Nagród Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka". Nagrodę w tej dziedzinie przyzna Polskie Radio.

Posłuchaj
00:52 11425092_1.mp3 Nominowani do Nagród Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka". Materiał Agaty Woźniak (IAR)

W skład kapituły w kategorii "Muzyka" weszli: muzyk jazzowy i kompozytor Jan Ptaszyn Wróblewski, światowej sławy śpiewak operowy Piotr Beczała, piosenkarka Halina Frąckowiak; muzyk, kompozytor oraz producent muzyczny Wojciech Trzciński i lider zespołu "Trebunie-Tutki" Krzysztof Trebunia - Tutka.

Nominowana w tej kategorii Agnieszka Budzińska-Bennett to wokalistka, pianistka, harfistka i muzykolog, na stałe mieszkająca w Szwajcarii. Założycielka międzynarodowego zespołu muzyki dawnej "Peregrina". Nominowana została za promocję polskiej kultury na całym świecie, niezwykłe umiejętności i pasję, z którą przybliża słuchaczom zapomniane skarby polskiej muzyki dawnej, w tym nagranie z Chórem Polskiego Radia "Melodii na psałterz polski" Mikołaja Gomółki. Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska wskazała, że artystka jest "nieocenioną ambasadorką polskiej szkoły muzyki klasycznej i dawnej".

Nominowany Leszek Możdżer to jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, kompozytor, twórca muzyki filmowej oraz producent muzyczny. W uzasadnieniu nominacji Kapituła zwróciła uwagę na dar łączenia słowiańskiego ducha ze światowymi trendami w muzyce jazzowej, ogromną kreatywność oraz nieustający głód poszukiwania nowych form wyrazu, a wreszcie - nieczęstą - umiejętność poruszania muzyką najgłębszych emocji.

Józef Skrzek to pionier rodzimej sceny rocka progresywnego i elektronicznego, basista, multiinstrumentalista, kompozytor zaskakujący i zachwycający słuchaczy już od ponad 50 lat. Nominowany za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki rozrywkowej - w jej najbardziej ambitnym wydaniu - oraz za umiejętne łączenie sacrum z profanum.

Posłuchaj
00:30 11425161_3 (1).mp3 Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska o nominowanych w kategorii "Muzyka". (IAR)

- To jest nagroda, która uhonoruje tych artystów, którzy w taki najbardziej wartościowy sposób tworzą narodową kulturę przez tworzenie autorskiej muzyki, ale tworzą ją w taki sposób, że przekraczają stylistyczne granice, łączą pokolenia; jest to muzyka ambitna, nietuzinkowa - mówiła Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.

Posłuchaj
00:23 11425161_1.mp3 Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska o nagrodzie w kategorii "Muzyka". (IAR)

- Nagrodę specjalną Polskie Radio przyzna osobie lub instytucji, która to w nieoceniony sposób przyczynia się do tworzenia lub też utrwalania naszego narodowego dziedzictwa kulturowego, społecznego, historycznego - zapowiedziała prezes. 

Posłuchaj
00:21 11425161_2.mp3 Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska o nagrodzie specjalnej. (IAR)

Idea

Do nagrody "Idea" prezesi 17 rozgłośni regionalnych nominowali felietonistkę Radia Wrocław Marię Woś; poetę, pisarza i dziennikarza Jarosława Jakubowskiego, od lat współpracujego z Polskim Radiem PiK, oraz Piotra Semkę - dziennikarza i publicystę wielu mediów, historyka i autora książek dotyczących współczesnej historii Polski.

Słowo

Skład kapituły tworzą: Krzysztof Masłoń - dziennikarz, publicysta i krytyk literacki, Wojciech Tomczyk - dramatopisarz, scenarzysta, producent i krytyk filmowy, aktor Andrzej Mastalerz oraz Cezary Bielakowski i Radosław Gil z Polskiej Agencji Prasowej.

W kategorii "Słowo" szansę na nagrodę mają: pisarz, scenarzysta i autor słuchowisk radiowych Andrzej Mularczyk; pisarz, tłumacz i reżyser teatralny Antoni Libera oraz reporterka i pisarka Joanna Siedlecka.

Andrzej Mularczyk to reporter, pisarz i scenarzysta - między innymi trylogii "Sami swoi", "Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć", seriali "Dom" i "Droga"; autor słuchowisk radiowych, dwukrotnie nagrodzony Prix Italia. Nominację uzasadniono między innymi przejściem napisanych przezeń fraz do potocznej polszczyzny - "podejdź no do płota", "sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie".

Obraz

W kategorii "Obraz" nominowani są dziennikarze: Elżbieta Jaworowicz i Miłosz Kłeczek oraz dyrektor TVP Kultura Kalina Cyz.

W kapitule w kategorii "Obraz" znaleźli się: prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski, przewodniczący Rady Nadzorczej TVP S.A. Maciej Łopiński, dziennikarz i komentator sportowy Przemysław Babiarz, artysta fotografik Adam Bujak i redaktor naczelny Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski. Nominowali oni Elżbietę Jaworowicz, Kalinę Cyz i Miłosza Kłeczka.

Elżbieta Jaworowicz to dziennikarka i reżyser filmów dokumentalnych, autorka "Sprawy dla reportera". Została zgłoszona do nagrody za inspirowanie działań umożliwiających ludziom skuteczną walkę o swoje prawa i racje oraz za budowanie więzi z widzem. Kalina Cyz została nominowana za stworzenie unikatowej jakości przekazu XVIII Konkursu Chopinowskiego na antenach TVP 1, TVP Kultura i TVP Kultura 2, którego nowoczesne techniki realizacyjne współgrały z poszanowaniem muzyki i krytyczną refleksją oraz popularyzacją najważniejszego wydarzenia muzycznego. Miłosz Kłeczek został nominowany za program "Kasta" za stawanie w obronie pokrzywdzonych.

Czytaj także:

Nominowani

Po raz trzeci do nagrody mediów publicznych nominowany został Antoni Libera za wprowadzanie Polaków w świat największych dzieł literatury anglosaskiej w szczególności Samuela Becketta, Williama Szekspira i Oscara Wilde'a, a także za wybitną działalność reżyserską oraz udział w rozwoju teatru polskiego. Antoni Libera przełożył na język polski wszystkie sztuki teatralne Samuela Becketta, jak również sporą część jego powieści, esejów i wierszy.

Joanna Siedlecka - dotychczas członkini kapituły nagradzającej za "Słowo" - znalazła się w gronie nominowanych dzięki wierności dewizie Józefa Mackiewicza, że tylko prawda jest ciekawa. Bezkompromisowa w swej pracy reporter i biograf. Swoim "Czarnym ptasiorem" zdemistyfikowała okupacyjny życiorys Jerzego Kosińskiego - podstawę jego literackiego wizerunku zbudowanego na autobiograficznej ponoć powieści "Malowany ptak", uważanej powszechnie za świadectwo i dokument zagłady Żydów i stanowiącej pierwsze w literaturze oskarżenie Polaków o okrucieństwo wobec Żydów podczas niemieckiej okupacji, a tym samym o współudział w Holokauście.

***

Laureatów poznamy wieczorem (początek o 18.00) podczas uroczystej gali w siedzibie Telewizji Polskiej. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają statuetkę oraz 100 tysięcy złotych.

Dotychczasowymi laureatami Nagrody Mediów Publicznych są Paweł Mykietyn, Małgorzata Szejnert, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Wawrzyniec Kostrzewski, Piotr Beczała, profesor Andrzej Nowak i Mirosław Bork.

Nad nagrodami honorowy patronat objęła Rada Mediów Narodowych.

jbt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem