more_horiz
Wiadomości

"To święto kultury polskiej". Krzysztof Czabański o wręczeniu Nagród Mediów Publicznych

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 20:18
- Wręczenie tych nagród to hołd, jaki media publiczne składają kulturze polskiej i jej twórcom - powiedział przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański podczas gali Nagród Mediów Publicznych. 
Wręczenie Nagród Mediów Publicznych to święto kultury polskiej - powiedział Krzysztof Czabański
Wręczenie Nagród Mediów Publicznych to święto kultury polskiej - powiedział Krzysztof Czabański Foto: Polskie Radio

Krzysztof Czabański podkreślił, że nominowani do nagród "to wybitne postacie szeroko pojętej kultury". - Niezależnie od tego, kto będzie laureatem, gratuluję wszystkim tym, którzy znaleźli się w gronie kandydujących do tego najwyższego lauru - mówił przewodniczący Rady Mediów Narodowych.

Nagrody Mediów Publicznych. "Święto kultury polskiej"

Przypomniał, że "zaczynaliśmy od dwóch kategorii przed laty z Andrzejem Urbańskim jako ówczesnym prezesem Telewizji Polskiej - literatura i muzyka". - Te kategorie są kontynuowane - chociaż literatura pod nazwą "Słowo" jest pojęciem szerszym - dodał.

Krzysztof Czabański wskazał, że po wznowieniu nagród doszła jeszcze kategoria "Obraz", a od tego roku kategoria "Idea". - Dziękuję spółkom mediów publicznych za to, że się dogadały - choć każda jest autonomiczna i nie jest to proste - i kontynuują te nagrody - powiedział.

- Wręczenie tych nagród to święto kultury polskiej, to hołd - nie waham się użyć tego słowa - jaki media publiczne składają kulturze polskiej i twórcom kultury polskiej - podkreślił Krzysztof Czabański.

Inicjatorzy Nagród Mediów Publicznych

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych podzielił się też z publicznością "osobistym wspomnieniem". - Z niego płynie przesłanie na przyszłość i dobrze by było, gdyby ono towarzyszyło nam przy następnych galach mediów publicznych, przy dalszych nagrodach - aby to było przesłanie "na zawsze" dla tych nagród - mówił Krzysztof Czabański.

Jak wyjaśnił, te nagrody "zrodziły się z rozmowy trzech panów": Janusza Kurtyki - ówczesnego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, Andrzeja Urbańskiego - wówczas prezesa Zarządu Telewizji Polskiej i jego samego - ówcześnie szefa Polskiego Radia.

- We trzech rozmawialiśmy i mówiliśmy o konieczności wyjścia do twórców polskiej kultury z podziękowaniem, z zachętą, z uświadomieniem wszystkim, że kultura jest podstawą dla mediów publicznych, że bez kultury nie ma tych mediów, a dzięki mediom publicznym kultura może się w Polsce rozwijać, kultura jest naszą przyszłością - podkreślił Krzysztof Czabański.

- Ta gala - jak i każda poprzednia, i każda następna - będzie wyrazem pamięci oraz wdzięczności wobec Janusza Kurtyki i Andrzeja Urbańskiego, których już z nami nie ma. Pamiętajmy o ich dokonaniach - nie tylko tych związanych z nagrodami, bo dużo dobrego wnieśli do życia publicznego w Polsce - zaapelował szef Rady Mediów Narodowych.


Posłuchaj
00:53 Nagrody Mediów Publicznych.mp3 Wręczono Nagrody Mediów Publicznych (IAR)

Grono laureatów

W kategorii "Muzyka" nagrodę otrzymał Józef Skrzek, kompozytor oraz pionier polskiego rocka progresywnego i elektronicznego. Polskie Radio doceniło doświadczonego twórcę za wybitne osiągnięcia w najbardziej ambitnym wydaniu oraz za umiejętne łączenie sacrum i profanum.

Zarząd Polskiego Radia wręczył również swoje Nagrody Specjalne. Otrzymały je: Elżbieta Berus-Tomaszewska - historyk, dyrektor Archiwum Polskiego Radia - oraz Małgorzata Małaszko - muzykolog, autorka opraw muzycznych spektakli teatru Polskiego Radia, od 2011 roku dyrektor Programu 2 Polskiego Radia.

Statuetka w kategorii "Słowo" powędrowała do pisarki i reportażystki Joanny Siedleckiej "za wierności dewizie Józefa Mackiewicza, że tylko prawda jest ciekawa". Jest ona autorką zbiorów reportaży "Stypa", "Poprawiny", "Parszywa sytuacja" i "Jaworowe dzieci" oraz biografii polskich pisarzy: Witolda Gombrowicza, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Jerzego Kosińskiego i Zbigniewa Herberta.

Nagrodą w dziedzinie "Obrazu" uhonorowano z kolei dziennikarkę i reżyserkę filmów dokumentalnych, autorkę "Sprawy dla reportera" Elżbietę Jaworowicz. Kapituła doceniła ją za "inspirowanie działań umożliwiających ludziom skuteczną walkę o swoje prawa i racje oraz za budowanie więzi z widzem".

Ponadto rozgłośnie regionalne po raz pierwszy wręczyły swoją nagrodę nazwaną "Idea". Przyznano ją dziennikarzowi, publicyście, historykowi i autorowi książek Piotrowi Semce.

Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają statuetkę oraz 100 tysięcy złotych.

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem