"Dobra, merytoryczna dyskusja". Lider PSL o rozmowach z premierem ws. zagrożeń ze Wschodu

- Rozmowa z premierem dotyczyła sytuacji na Ukrainie (...) To była dobra, merytoryczna dyskusja - ocenił szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz po spotkaniu parlamentarzystów z szefem rządu. Dodał, że nie ma podobnych spotkań w związku z sytuacją epidemiczną. 

2021-11-29, 22:00

"Dobra, merytoryczna dyskusja". Lider PSL o rozmowach z premierem ws. zagrożeń ze Wschodu

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w poniedziałek z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych ws. zagrożeń geopolitycznych pochodzących ze Wschodu.

"Dobra, merytoryczna dyskusja"

- Rozmowa dotyczyła sytuacji na Ukrainie, tego, co pan premier robił i o czym rozmawiał z przywódcami innych państw i jak poważna jest sytuacja przy granicy rosyjsko-ukraińskiej oraz jakie to może mieć skutki dla nas. To była dobra, merytoryczna dyskusja, akurat w tej części - ocenił lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w TVN24. Dodał, że nie ma podobnych spotkań dotyczących walki z pandemią COVID-19.

- Tutaj było przynajmniej rzetelne przedstawienie informacji - powiedział.

Zapytany o to, czy Polsce grozi wojna odparł: "sytuacja jest bardzo napięta tam i tutaj ważna jest rola Polski, polskiej polityki wschodniej". - My ten status państwa decydującego o kierunkach polityki wschodniej utraciliśmy - zaznaczył.

Relacje z UE i USA

- To, co ja radziłem premierowi - nie wnosić żadnych ustaw, które mogą nas skłócić z naszymi sojusznikami. Żadnych ustaw, które nas skłócą z Brukselą, Komisją Europejską, bo to jest najgorszy moment i żadnych ustaw, które nas skłócą ze Stanami Zjednoczonymi - dodał. Stwierdził, że miało to miejsce "w nie tak dawnej przeszłości" w związku z ustawą - jak mówił - "likwidującą wolne media".

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji dotyczy zasad przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jak uzasadniano ma ona na celu uszczelnienie i uściślenie obowiązujących od 2004 roku przepisów, które mówią o tym, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc. W opinii m.in. opozycji w całej sprawie chodzi o Grupę TVN, której właścicielem jest amerykański koncern Discovery.

- Jak my będziemy wypowiadać wojnę gospodarczą Stanom Zjednoczonym, to jak mamy liczyć na pomoc militarną jeżeli w naszym regionie dojdzie do jakiegoś konfliktu zbrojnego? - pytał szef PSL.

Kosiniak-Kamysz pytany o to, co premier mówił o kwestii praworządności, odparł, iż Morawiecki powiedział, że ma inne spojrzenie. Dopytywany jakie, powiedział: "ma takie, że to jest czas, kiedy UE powinna się wycofać ze swoich żądań wobec Polski".

Wznowienie prac Trójkąta Weimarskiego?

Szef PSL poinformował, że pytał Mateusza Morawieckiego o to, czy nie jest to dobry moment do wznowienia prac Trójkąta Weimarskiego (forum współpracy Polski, Niemiec i Francji).

- Tutaj premier potwierdził, że jest inicjatywa prezydenta Francji Emmanuela Macrona, przyszłego kanclerza Niemiec Olafa Scholza i - mam nadzieję - Polski - dodał.

REKLAMA

Czytaj więcej:

Zobacz także: Paweł Bejda w "24 pytaniach"

kp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej