more_horiz
Wiadomości

Pracodawca będzie miał prawo zapytać o szczepienia? Premier: trwają uzgodnienia między klubami

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 15:04
- Jeśli większość się znajdzie, będziemy procedować tę ustawę - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany o prawo, które zezwoli pracodawcom na weryfikację szczepień. Dodał, że w Sejmie toczą się prace i uzgodnienia między wszystkimi klubami, dotyczące tego, czy znajdzie się większość parlamentarna, która pozwoli na weryfikację certyfikatów covidowych przez pracodawcę.
W Sejmie trwają uzgodnienia między klubami w sprawie uprawnień pracodawców do weryfikacji
W Sejmie trwają uzgodnienia między klubami w sprawie uprawnień pracodawców do weryfikacjiFoto: PAP/EPA/CHAMILA KARUNARATHNE

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w poniedziałek zmianę limitów m.in. w instytucjach kultury, kościołach, hotelach, lokalach gastronomicznych i na weselach. Nowe regulacje będą obowiązywały od 1 do 17 grudnia. Według GIS obowiązek weryfikacji certyfikatu zaszczepienia przy obowiązujących od 1 grudnia limitach ma spoczywać na przedsiębiorcy, brakuje jednak przepisów, które upoważniałyby przedsiębiorców do takich kontroli. Premier Morawiecki, pytany był na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie o to, w jaki sposób będzie można weryfikować takie certyfikaty.

Nowe ograniczenia po konsultacjach

- W ostatnich dniach cały świat został zaalarmowany nową mutacją koronawirusa o nazwie omikron. Konsultowałem się z członkami Rady Medycznej, zasięgnąłem opinii, co dzieje się [...] w innych krajach UE. Dokładna natura tej mutacji wirusa nie jest jeszcze rozpoznana, ale może być on bardzo groźny, groźniejszy niż dotychczasowe mutacje - odparł premier. 

- Dlatego minister zdrowia zdecydował się, po konsultacjach, wdrożyć pewne ograniczenia, które mają z jednej strony zahamować dopływ tej mutacji wirusa do Polski, [...] a z drugiej strony mają pomóc przerwać ten łańcuch zakażeń w przypadku, kiedy ta mutacja wirusa, czy w ogóle szalejący cały czas wirus, będzie się przenosił z człowieka na człowieka - powiedział Mateusz Morawiecki.

"Trwają uzgodnienia między klubami"

Dodał jednocześnie, że aby ograniczać rozprzestrzeniania się wirusa, w Sejmie toczą się prace i uzgodnienia "między wszystkimi klubami", dotyczące tego "czy znajdzie się większość parlamentarna, która pozwoli na weryfikację certyfikatów covidowych przez przedsiębiorców, przez pracodawcę wobec pracowników". - Jeżeli taka większość parlamentarna się znajdzie, to będziemy procedować tę ustawę - dodał.

Posłowie PiS Czesław Hoc i Paweł Rychlik poinformowali w połowie listopada, że do Sejmu trafi poselski projekt ustawy pozwalający pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19.

Zobacz także rozmowę z rzecznikiem rządu Piotrem Müllerem w poranku Polskiego Radia 24:

Czytaj także: 

mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem