more_horiz
Wiadomości

Nowe zasady obecności mediów na terenie przygranicznym. Znamy szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 12:05
- Na terenie przygranicznym możliwa będzie obecność dziennikarzy akredytowanych przez komendantów Straży Granicznej - przekazał na konferencji prasowej wiceszef MSWiA Błażej Poboży.
Obecność dziennikarzy na granicy będzie uregulowana
Obecność dziennikarzy na granicy będzie uregulowanaFoto: Shutterstock.com/canon_photographer

Na konferencji wiceszef MSWiA Błażej Poboży przypomniał, że komendant właściwej placówki SG będzie mógł zezwolić na przebywanie na tym obszarze również innych osób, w szczególności dziennikarzy.

- Jest to odpowiedź na postulaty wychodzące od przedstawicieli mediów - podkreślił. Przedstawiając zasady funkcjonowania mediów na tym obszarze, podkreślił, że z jednej strony pozwolą one zagwarantować bezpieczeństwo dziennikarzom, a z drugiej - umożliwią pełnienie swojej służby funkcjonariuszom.

Nowe zasady przebywania na terenie przygranicznym

Jak poinformował, wizyty dziennikarskie na granicy będą odbywały się na podstawie akredytacji wydawanych przez komendanta właściwej placówki SG. Dziennikarze będą wjeżdżali w strefę nadgraniczną pod opieką Straży Granicznej.

- Od dziś redakcje mogą wysyłać wnioski o umożliwienie wjazdu w zorganizowanej formie na adres akredytacje.kg@strazgraniczna.pl - przekazał Poboży.

- Dziennikarze będą wskazywali obszar, który chcieliby odwiedzić, oraz czas - wskazał. Jak dodał, szczegółowe zasady wjazdu będą opublikowane jeszcze w środę na stronie Straży Granicznej.

Wiceminister zapewnił również, że komendant SG będzie starał się tak "kompletować" zestaw dziennikarzy, by zapewnić "pełen pluralizm". "Będziemy starali się, aby każdorazowo w takim zespole wizytującym byli przedstawiciele telewizji, radia, mediów internetowych" - powiedział.

Czytaj także:

***

We wtorek Sejm odrzucił poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o ochronie granicy; nowelę niezwłocznie podpisał prezydent Andrzej Duda i została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Na jej mocy, rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji, od 1 grudnia do 1 marca w 183 miejscowościach przy granicy z Białorusią obowiązywać będzie zakaz przebywania. Zakaz obejmie 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego. To taki sam obszar, na którym wprowadzono stan wyjątkowy.

as

Zobacz także

Zobacz także