Media w strefie przygranicznej. Poboży: dziennikarze będą poruszać się pod opieką SG
Błażej Poboży, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, powiedział w TVP Info, że dziennikarze będą mogli przemieszczać się w pasie przygranicznym z Białorusią jedynie pod opieką Straży Granicznej. Podkreślił, że o takim warunku zdecydowały względy bezpieczeństwa. - Sytuacja na granicy każdego dnia przynosi bezpośrednie zagrożenie zdrowia lub życia - zaznaczył.
2021-12-01, 21:47
Dostęp przedstawicieli mediów, które chcą relacjonować sytuację na granicy polsko-białoruskiej, umożliwia obowiązujące od północy rozporządzenie szefa MSWiA, ministra Mariusza Kamińskiego.
Dotyczy ono 183 miejscowości, w których do wczoraj obowiązywał stan wyjątkowy. Dziś Straż Graniczna opublikowała komunikat określający zasady dotyczące obecności mediów na granicy polsko-białoruskiej.
Dziennikarz pod opieką SG
Wiceminister Błażej Poboży mówił w TVP Info, że dziennikarze będą poruszać się tylko w grupach, "które w sposób zorganizowany, pod kontrolą i opieką funkcjonariuszy Straży Granicznej i Wojska Polskiego, będą mogły na ten teren wjechać".
Wiceszef MSWiA tłumaczył, że nie może być mowy o spontanicznym wejściu na ten teren, jakiego chciałyby niektóre media czy środowiska aktywistyczne, bo jest to po prostu bardzo niebezpieczne. - Ta sytuacja każdego dnia przynosi bezpośrednie zagrożenie zdrowia lub życia, w związku z tym konieczne jest wprowadzenie mediów, ale pod opieką ochraniających i zapewniających im bezpieczeństwo funkcjonariuszy Straży Granicznej - podkreślił Błażej Poboży.
REKLAMA
Zasady dla mediów na granicy
Zgodnie z nowymi przepisami za organizację wizyt mediów na granicy z Białorusią odpowiada Straż Graniczna. Zgodę na udział dziennikarzy w wizycie wydaje komendant miejscowej jednostki Straży Granicznej na określony czas i na określonych zasadach. Jednorazowo w wizycie wziąć może udział nie więcej niż jeden dziennikarz lub fotoreporter z danej redakcji lub grupy medialnej, w przypadku ekip telewizyjnych wizytę może odbywać dziennikarz z operatorem.
Warunkiem uczestnictwa jest odbycie szkolenia organizowanego bezpośrednio przed rozpoczęciem wizyty. Każdy dziennikarz biorący udział w wizycie musi posiadać i nosić kamizelkę z napisem "PRESS", identyfikującą go jako przedstawiciela mediów.
Transport uczestnikom zapewnia Straż Graniczna przy współpracy z Wojskiem Polskim i innymi służbami mundurowymi - w zależności od potrzeb organizacyjnych.
Posłuchaj
W czasie trwania wizyty Straż Graniczna może wydawać jej uczestnikom polecenia dotyczące niefilmowania wskazanych obiektów oraz osób.
- Mieszkańcy Podlasia nie zastępują wojskowych kwatermistrzów. "W naszej akcji chodzi o wsparcie moralne"
- Kryzys migracyjny. Zielone światło ambasadorów UE dla sankcji wobec reżimu Łukaszenki
Osoby uczestniczące są zobowiązane przestrzegać poleceń wydawanych przez organizatorów.
Zobacz także: Wojciech Skurkiewicz w "24 pytaniach"
kp
REKLAMA