Mafia reprywatyzacyjna i tajemnicza śmierć. Do kin trafia film "Lokatorka"
Film "Lokatorka", który w piątek trafia do kin, jest sensacyjnym dramatem opowiadającym o mechanizmach tak zwanej dzikiej reprywatyzacji inspirowany sprawą niewyjaśnionej do dziś śmierci Jolanty Brzeskiej. Spalone ciało tej stołecznej aktywistki lokatorskie odnaleziono w marcu 2011 roku.
2021-12-03, 05:00
Reżyser obrazu Michał Otłowski mówił, że chciałby, aby ten film "upomniał" się o wszystkie osoby pokrzywdzone reprywatyzacją, ale był też głosem w dyskusji o formie polskiego społeczeństwa. - Co się z nami stało, czy mamy jeszcze w sobie empatię, wrażliwość na drugiego człowieka? - pytał artysta.
- Bo wzniosłe hasła solidarności społecznej, które ufundowały sukces naszego kraju w ciągu ostatnich trzydziestu lat, mam wrażenie się rozpływają. Mamy nadzieję, że to wzbudzi taką refleksję - stwierdził.
"Lokatorka". Konsultantką przy tworzeniu filmu była córka Jolanty Brzeskiej
W rolę córki tytułowej "Lokatorki" wcieliła się Barbara Jonak. Aktorka oceniła, że to było jedno z najtrudniejszych zadań, które przed nią stanęły. Podkreśliła, że czuła dużą odpowiedzialność.
Przez pracę nad tą rolą chciała wyrazić swój sprzeciw wobec niesprawiedliwości. - Nie zgadzam się, żeby byli krzywdzeni słabsi, żeby bezprawnie wyrzucać ludzi z domów - mówiła.
REKLAMA
Córka Jolanty Brzeskiej Magdalena podczas pracy nad filmem pełniła rolę konsultantki. Mówiła, że obraz jest potrzebny. - Chodziło o naświetlenie z czym borykali się mieszkańcy warszawskich kamienic i jak wygląda mafia reprywatyzacyjna - stwierdziła.
Posłuchaj
"Lokatorka", film o mafii reprywatyzacyjnej
Bożena Baranek z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów imienia Jolanty Brzeskiej była bardzo poruszona "Lokatorką". Jak wskazała, "wielu ludzi mówiło, że to jest niemożliwe, że sobie to wydumaliśmy, a ten film pokazuje jak to działa". - To już nie tylko nasze zdanie, ale zdanie ludzi z zewnątrz, środowiska artystycznego, które dotarło do wielu materiałów, do których my nie dotarliśmy - mówiła działaczka.
Posłuchaj
REKLAMA
Na ekranie będzie można zobaczyć także między innymi Sławomirę Łozińską, Irenę Melcer, Jana Frycza, Andrzeja Grabowskiego, Leszka Lichotę i Krzysztofa Tyńca.
Jednym z producentów filmu jest Telewizja Polska.
ms
REKLAMA