Migranci forsowali granicę w Dubiczach Cerkiewnych. Rzucali kamieniami w kierunku posterunków SG
W sobotę odnotowano 43 próby nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski - poinformowała Straż Graniczna. 30-osobowa grupa migrantów szturmowała granicę w okolicach Dubicz Cerkiewnych. - Rzucali kamieniami w kierunku naszych posterunków - przekazała rzecznik SG ppor. Anna Michalska.
2021-12-05, 09:33
"W sobotę 04.12 na granicy polsko-białoruskiej odnotowano 43 próby jej nielegalnego przekroczenia. Funkcjonariusze SG wydali siedem postanowień o opuszczeniu terytorium RP. Za pomocnictwo zatrzymano dwóch obywateli Ukrainy" - podała na Twitterze Straż Graniczna.
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie było 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku - 17,5 tys., we wrześniu - 7,7 tys., w sierpniu - 3,5 tys.
Kolejny szturm na granicę
Przekazano również, że na odcinku ochranianym przez PSG w Dubiczach Cerkiewnych 30 osób szturmowało granicę.
Rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska powiedziała, że grupa migrantów zaczęła forsować przejście około godz. 19. - Rzucano kamieniami w kierunku naszych posterunków, rozcinano concertinę - wymieniała. - Bardzo dużo laserów i latarek zaczęło nas oślepiać. Oczywiście wszystko przy służbach białoruskich - dodała.
Michalska poinformowała, że w rezultacie 11 osób przeszło przez granicę. Zostały one zatrzymane i doprowadzone do linii granicy. Dodała, że nie ma informacji, żeby któryś z funkcjonariuszy ucierpiał.
REKLAMA
Regulacje w strefie przygranicznej
Od 2 września, w związku z presją migracyjną, w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązywał stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni, na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego do 30 listopada.
Posłuchaj
Rzecznik SG ppor. Anna Michalska: szturm rozpoczął się od rzucania kamieniami w kierunku naszych posterunków (IAR) 0:19
Dodaj do playlisty
Natomiast od 1 grudnia do 1 marca, na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.
Wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej umożliwia nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej, która we wtorek ukazała się w Dzienniku Ustaw. Wcześniej tego dnia nowelę podpisał prezydent Andrzej Duda, a Sejm odrzucił poprawki Senatu.
Zobacz także: Jarosław Krajewski (PiS) w Polskim Radiu 24
Czytaj także:
- Nowe zasady obecności mediów na terenie przygranicznym. Znamy szczegóły
- Irakijka urodziła dziecko w lesie. Funkcjonariusze SG pomogli przy porodzie i odwieźli ją do szpitala
kp
REKLAMA