Pomoc dla prześladowanych Białorusinów. SG podała, ilu uciekło do Polski
- Od sierpnia 2020 r. Polska przyjęła ponad 21 tys. Białorusinów, którzy szukali pomocy w Polsce - poinformowała rzecznik SG por. Anna Michalska. Blisko połowa z nich wjechała do naszego kraju na podstawie wizy humanitarnej.
2021-12-06, 13:10
- Minionej doby do Polski wjechało 60 osób z Białorusi, które poszukiwały pomocy w Polsce – powiedziała rzecznik, przekazując najnowsze dane z granicy. Wyjaśniła, że Białorusini byli represjonowani w swoim kraju.
Wiza humanitarna
Jak wskazała, wielu Białorusinów wjechało do naszego kraju na podstawie wizy humanitarnej.
- Od 18 sierpnia ubiegłego roku przyjęliśmy już 21 408 obywateli Białorusi, którzy szukali pomocy w Polsce. W tym 10 tys. z nich wjechało do Polski na podstawie wizy humanitarnej. Pozostałe osoby złożyły wnioski o objęcie ochroną międzynarodową – oznajmiła rzecznik.
Ośrodki Straży Granicznej
Przekazała, że w zamkniętych ośrodkach prowadzonych przez Straż Graniczną przebywa 1832 cudzoziemców. Ok. 55 proc. z nich złożyło wnioski o objęcie ochroną międzynarodową. W ośrodkach przebywają głównie obywatele Iraku.
REKLAMA
W tym roku Straż Graniczna przyjęła 6757 wniosków o objęcie ochroną międzynarodową cudzoziemców w Polsce. - Średnio każdej doby przyjmujemy około 30 – podkreśliła Michalska.
Presja migracyjna
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już około 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie było 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w grudniu 249, październiku 17,5 tys., wrześniu 7,7 tys., sierpniu 3,5 tys.
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązywał stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego do 30 listopada.
Natomiast od 1 grudnia do 1 marca na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.
REKLAMA
Wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej umożliwia nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej.
fc
REKLAMA