"Budujemy ciągłość historii". Dokumenty Jana III Sobieskiego trafiły do Archiwum Głównego Akt Dawnych
Do Archiwum Akt Dawnych w Warszawie trafiły niezwykle cenne dokumenty króla Jana III Sobieskiego z 1680 roku, dokumenty króla Augusta II z 1700 roku oraz pergamin liczący ponad 480 lat.
2021-12-06, 16:08
W Dzień Darczyńcy Wojciech Nosowski przekazał do Archiwum Głównego Akt Dawnych 1430 dokumentów dotyczących majątku Jagodne, rodzin Szydłowskich i Janaszów, za co został odznaczony medalem "Za zasługi dla archiwistyki"
Wojciech Nosowski, odbierając odznaczenie z rąk dyrektora Archiwów Państwowych doktora Pawła Pietrzyka, zaznaczył, że to wielkie przeżycie.
- To przede wszystkim wielkie emocje. Wiem, co znaczą zabytki, wiem, jak wielkie straty i prywatne i państwowe poniosły archiwa w czasie II wojny światowej. Teraz ten ogromny zbiór dokumentów, w których są także bardzo cenne dokumenty królewskie, powoduje ogromne emocje i radość, że chociaż w jakim stopniu udało się te zbiory odzyskać - zaznacza darczyńca.
Szczególną wartość mają wypisy z akt sądowych mielnickich i czerskich, gdyż oryginalne księgi z ich zbiorami w większości spłonęły podczas II wojny światowej.
REKLAMA
- Choć wartość historyczną mogą docenić jedynie historycy czy archiwiści, to pozostają wielkie emocje - dodaje Wojciech Nosowski.
"Trzymam w ręku"
- To są dokumenty podpisane przez króla Jana III Sobieskiego i księcia Poniatowskiego, które są adresowane do byłych właścicieli dworu. Jeśli chodzi o dokument podpisany przez księcia Józefa Poniatowskiego, to dotyczy on Jakuba Szydłowskiego, porucznika IV Pułku Piechoty, któremu książę Poniatowski zezwala na noszenie munduru ze złoceniami. - mówił darczyńca. Dodał, że „jak przeczytał dokument, to zdał sobie sprawę, że w tym pokoju siedział porucznik Szydłowski, który walczył w Hiszpanii, dostał dokument od księcia, który teraz trzymam w ręku."
Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych doktor Paweł Pietrzyk podkreślił, że dokumenty, które trafiły do Archiwum Głównego Akt Dawnych, są niezwykle ważne i cenne.
- Mamy między innymi dokumenty królewskie, czy od księcia Poniatowskiego, ale dla archiwistów, dla historyków, którzy będą z tego korzystali, niezwykle ważne są odpisy z ksiąg grodzkich, które były najważniejszymi dokumentami funkcjonującymi w Rzeczpospolitej szlacheckiej, Rzeczpospolitej Obojga Narodów, których olbrzymia większość spłonęła w wyniku działań II wojny światowej. Obecnie pozostały odpisy, które szczątkowo do Archiwów Państwowych trafiają. Tak budujemy ciągłość historii - podkreślił doktor Paweł Pietrzyk.
REKLAMA
Właściwie zabezpieczone
Pamiątki przekazane przez Wojciecha Nosowskiego zostaną przez archiwistów państwowych opracowane, właściwie zabezpieczone i zeskanowane. Dar uzupełnia będący już w zasobie Archiwum Głównego Akt Dawnych zbiór, dotyczący rodzin Tatarkiewiczów, Szydłowskich i Janaszów oraz dóbr Jagodne. Kopie cyfrowe zostaną udostępnione w serwisie szukajwarchiwach.gov.pl.
Wyróżnienie "Za zasługi dla archiwistyki" przyznawane jest osobom, przyczyniającym się do powiększenia zbiorów polskich archiwów przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.
Posłuchaj
- Jan III Sobieski, zwycięzca spod Wiednia
- IPN odzyskał nielegalnie zatrzymane dokumenty. Obejmują ponad pół wieku historii
es
REKLAMA