more_horiz
Wiadomości

Wielki Splendor 2021. Krzysztof Czabański: media publiczne służą polskiej kulturze

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 20:00
W poniedziałek poznaliśmy laureatów Splendorów 2021 - nagród Teatru Polskiego Radia. Na uroczystej gali obecny był Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych. - Bez świata kultury media nie istnieją. Nie byłoby sensu wzmacniać ich finansowo, a na szczęście to się teraz dzieje - powiedział szef RMN.
Krzysztof Czabański na gali wręczenia Splendorów.
Krzysztof Czabański na gali wręczenia Splendorów. Foto: Wojciech Kusiński

Tradycyjnie w pierwszy poniedziałek grudnia Teatr Polskiego Radia nagrodził artystów za wybitne kreacje w słuchowiskach radiowych oraz wkład w rozwój radia artystycznego. 

Wielki Splendor 2021

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański objął wydarzenie honorowym patronatem. - Staraliśmy się zawsze udowodnić, że media publiczne służą polskiej kulturze. To jest ich główne zadanie. Bez świata kultury te media nie istnieją, nie byłoby sensu wzmacniać ich finansowo - ocenił.

Jak wskazał, "na szczęście to się teraz dzieje, z różnych powodów, nie tylko ze względu na kulturę". - Dzięki temu jednak również polska kultura, może coś zyskać - powiedział i jak podkreślił "zyskuje".

Szef RMN wskazał jednak, że kluczową rolę pełnią w tym wszystkim odbiorcy, bo bez nich nie byłoby mediów publicznych. - To dzięki państwu mogą one przedstawić bardzo interesującą ofertę - powiedział Krzysztof Czabański.

Posłuchaj
00:30 11439404_1.mp3 Krzysztof Czabański na gali wręczenia Wielkich Splendorów 2021 (IAR)

Przewodniczący RMN zwrócił również uwagę na symbiozę mediów publicznych z artystami. - Media pełnią rolę kulturotwórczą, a mogą ją pełnić dzięki temu, że służą polskiej kulturze, że służą polskim twórcom, że zapraszają ich do współpracy, że popularyzują, przypominają archiwa polskiej kultury i są takim pośrednikiem między odbiorcą, a dziełami - powiedział Krzysztof Czabański.

- To jest praca, która służy informacji, temu, żeby obywatele dobrze się mogli sprawdzić w życiu codziennym, mieli pewien system wartości, odniesień, który będzie później procentował w ich działaniu - dodał.

Posłuchaj
00:33 11439606_1.mp3 Krzysztof Czabański na gali wręczenia Wielkich Splendorów 2021

Laureaci nagrody

Lucyna Malec i Jarosław Gajewski zostali w poniedziałek laureatami Wielkiego Splendora 2021 - nagrody przyznawanej przez zespół Teatru Polskiego Radia. Splendorem Splendorów nagrodzono Włodzimierza Pressa. Honorowego Splendora odebrał Marek Mazur. Podczas gali uhonorowano także debiutantów.

Uroczystość wręczenia nagród poprowadził Janusz Kukuła, dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia. W gali uczestniczyli także - oprócz przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego - m.in. wiceprzewodnicząca KRRiT Teresa Bochwic oraz prezes zarządu Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.

Zwracając się do nagrodzonych Janusz Kukuła powiedział, że "Teatr Polskiego Radia to jest wasz dom". - Ten dzień jest po to, bym mógł to wobec całego świata powiedzieć: wiecie, że was kocham, ja z kolei wiem, że czasami bez wzajemności, ale to nie umniejsza mojej miłości, więc dziękuję wam, że jesteście, że teatr żyje waszymi talentami, że tak pięknie dzisiaj spotykają się laureaci Wielkich Splendorów, i ludzie artyści, którzy w tym teatrze debiutują - stwierdził.

- To właśnie sztafeta pokoleń, stanowi o naszej sile i o tym, że chcecie do nas przychodzić, że w jakimś sensie w waszych sercach, ciągle jest to wasz dom. Tak było, jest i mam nadzieję, że będzie - dodał.

Od 1988 r. zespół Teatru Polskiego Radia wręcza nagrodę Wielkiego Splendora za najlepsze kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce.

Fundatorem nagród dla najlepszych debiutów aktorskich, reżyserskich, dramaturgicznych i kompozytorskich w Teatrze Polskiego Radia w 2021 roku jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. 

jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem